Gezi belgeseli nedeniyle ifade verdi

Gezi Parkı olaylarını konu alan belgesel filminin yönetmeni ‘Başbakana hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçlamasıyla ifade verdi.

Gezi belgeseli nedeniyle ifade verdi
02 Ocak 2014 Perşembe 14:28

Gezi Parkı olaylarını konu alan belgesel filminin yönetmeni ‘Başbakana hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçlamasıyla ifade verdi.

Gezi Parkı olaylarını konu alan ‘Bu daha başlangıç’ isimli belgesel filmin yönetmeni Serkan Koç hakkında ‘Başbakana hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmek’ suçlamasıyla soruşturma başlatıldı. Soruşturma kapsamında Koç, İstanbul Adalet Sarayı’nda basın savcısına ifade verdi.

Adliye çıkışı açıklama yapan Koç, belgeselin ağustos ayının ortasında piyasaya çıktığını söyledi. Koç, “Hemen soruşturma başlatılmış. İzmir'de yaşayan bir yurttaş telefonla ihbarda bulunmuş. Başbakan'a hakaret içeriyor diye. Hemen görev aşkıyla yanıp tutuşan polisler de mağazaya koşup belgeselle ilgili tutanak tutmuşlar. ‘Eylemciler slogan atıyor, duvarlara yazılar yazılıyor, hükümet aleyhine gösteriler yürütülüyor bu suçtur’ demişler. Savcıya Gezi olayları yaşanırken Recep Tayyip Erdoğan, ‘Bezmi Alem Valide Sultan Camii’ne ayakkabıyla girdiler, camide içki içtiler’ demişti. Bizim belgeselimizin girişinde bunun ses kaydı var. Ayrıca o caminin içinden orjinal görüntüler var. Kanıttır bu. Savcıya yaşanan olayları gerçekliği ve tüm çıplaklığıyla aktaran bir belgeselle ilgili halkı kin ve düşmanlığı teşvik ettiği gerekçesiyle soruşturma başlatıyorsunuz. Açılan soruşturma devam ediyor.” dedi.

Sanatçıların aydınların gazetecilerin yargılandığını, hapse atıldığını savunan Koç, “Eğer dava açılırsa kesinlikle kazanacağız. Böyle bir filme dava açılmasından utanç duyuyorum.” diye konuştu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×