'Gerçekler yerine börtü böcek haberciliği isteniyor'

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, Başbakanlık, MGK ve MİT’in Taraf Gazetesi ve muhabiri Mehmet Baransu hakkında suç duyurusunda bulunmasını eleştirdi.

'Gerçekler yerine börtü böcek haberciliği isteniyor'
06 Aralık 2013 Cuma 12:33

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı Atilla Sertel, Başbakanlık, MGK ve MİT’in Taraf Gazetesi ve muhabiri Mehmet Baransu hakkında suç duyurusunda bulunmasını eleştirdi. Sertel, yaptığı yazılı açıklamada, “Bu olayla birlikte en yüksek makamlar aracılığıyla basın özgürlüğüne ağır bir darbe daha vurulmuştur. Asıl amaç gazeteciler arasına yeni bir korku daha salmak, gerçekler görmezden gelinerek, suya sabuna dokunmayan börtü böcek haberlerinin yapılmasını istemektir.” dedi.

Halkın haber alma hakkı için çalışan gazetecilerin halka karşı sorumluluğunun, başta işverenine ve kamu otoritelerine karşı olmak üzere öteki bütün sorumluluklardan önce geldiğini belirten Genel Başkan Sertel, şunları kaydetti: “Taraf Gazetesi muhabiri Mehmet Baransu’nun yaptığı ‘bavul gazeteciliği’ni her ne kadar uygun bulmasak da kamuoyuna yansıyan iddialar haberciliktir ve bu doğrultuda değerlendirilmelidir. Başbakanlık, MGK ve MİT’in bu haberler hakkında suç duyurusunda bulunması ise tam anlamıyla basın özgürlüğüne darbedir.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×