"Genelkurmay'ın suç duyurusu 28 Şubat davasına yönelik endişe oluşturuyor"

Ankara Adliye önünde açıklama yapan 28 Şubat Platformu, Genelkurmay Başkanlığı’nın Ergenekon ve Balyoz davaları hakkında suç duyurusunda bulunmasının 28 Şubat davasına yönelik endişeleri daha da artırdığını bildirdi.

07 Ocak 2014 Salı 11:48

Ankara Adliye önünde açıklama yapan 28 Şubat Platformu, Genelkurmay Başkanlığı’nın Ergenekon ve Balyoz davaları hakkında suç duyurusunda bulunmasının 28 Şubat davasına yönelik endişeleri daha da artırdığını bildirdi.

Bazı sivil toplum, sendika ve derneklerden oluşan 28 Şubat Platformu, 28 Şubat davasının görüldüğü Ankara Adliyesi önünde 28 Şubat davası için basın açıklaması yaptı. Grup adına açıklamayı okuyan avukat Fatma Benli “17 Aralık sonrası Türkiye’de yaşanan gelişmeler dolayısıyla Genelkurmay Başkanlığı’nın Ergenekon ve Balyoz davaları ile ilgili suç duyurusunda bulunması, yargı üzerinde baskı oluşturacağından Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi devam etmekte olan davaya yönelik endişelerimiz bir kat daha artmaktadır” dedi.

28 Şubat döneminin bazı kişiler tarafından bin yıl süreceğinin pek çok kez ifade edildiğini hatırlayan Benli, “Bizler de 28 Şubat darbesine, temel hak ve özgürlüklere yapılan her türlü saldırıya karşı mücadelemizin devam edeceğini, her türlü darbe tehdidi yok oluncaya, insanların temel hak ve özgürlükleri önündeki tüm engeller kaldırıncaya kadar yaşanan haksızlıkların takipçisi olacağımızı tekraren tüm kamuoyuna ilan ediyoruz. Bu suçun mağdurları tüm Türkiye’dir. Bu noktada bizler, 28 Şubat darbesinin asker sivil ayrımı gözetmeksizin tüm aktörlerine karşı acilen soruşturmalar açılarak sermaye, yargı, bürokrasi, medya dâhil 28 Şubat darbesinde görev alan tüm darbecilerin yargı önüne çıkarılmalarını, etkin, hızlı ve adıl yargılamalar yapılarak darbecilerin cezalandırılmaları için gerekli işlemlerin yürütülmesini talep ediyoruz ve bekliyoruz” şeklinde konuştu.

Bir basın mensubunun “İstanbul’da darbe yargılamalarını yapan mahkemeler gayrı meşru ilan ediliyor burada ki mahkemeler hakkında neler düşünüyorsunuz?” sorusuna Benli şu şekilde cevap verdi: “Eğer bir yanlışlık varsa genel hükümler dairesinde cevapların tek tek olaylar nedeniyle yargılamanın tekrar yapılması olamaz. Temel hukuk düzeni diye bir şey kalmaz o zaman.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×