Genelkurmay'dan Güneydoğu açıklaması

Yaklaşık 40 kadar bölücü terör örgütü mensubu tarafından Bingöl Kiğı ilçesi, Topraklık köyü mülki sınırları içerisindeki Kiğı HES Barajı'na malzeme taşıyan bir firmaya ait kaya ocağında bulunan 9 araç yakıldı.Genelkurmay Başkanlığı'ndan...

Genelkurmay'dan Güneydoğu açıklaması
08 Haziran 2014 Pazar 17:53

Yaklaşık 40 kadar bölücü terör örgütü mensubu tarafından Bingöl Kiğı ilçesi, Topraklık köyü mülki sınırları içerisindeki Kiğı HES Barajı'na malzeme taşıyan bir firmaya ait kaya ocağında bulunan 9 araç yakıldı.

Genelkurmay Başkanlığı'ndan yapılan açıklamada, dün (07 Haziran) saat 23.30 sıralarında yaşanan olayla ilgili Kiğı Cumhuriyet Savcılığı'na bilgi verildiği ve adli tahkikat başlatıldığı bildirildi. Yine dün bölücü terör örgütüne müzahir bir grup tarafından; Diyarbakır-Bingöl kara yolunun emniyetinin sağlanması maksadıyla, Lice ilçesi Çalıbükü Mahallesi mülki sınırları içerisinde bulunan Kevribel Tepe'de konuşlu Jandarma Komando Timlerine, ses bombası, molotof kokteyli, El Yapımı Patlayıcı (EYP) ve havai fişek ile saat 17.55 sıralarında saldırı düzenlendi.

Genelkurmay, eşzamanlı olarak grup içerisindeki bölücü terör örgütü mensubu üç şahıs tarafından askeri unsurlara ateş açıldığı, saldırı sırasında saat 18.15 sularında atılan parça tesirli EYP'nin patlaması sonucu, bir jandarma astsubayının hayati tehlikesi olmayacak şekilde yaralandığını bildirdi.

Konuyla ilgili yapılan yazılı açıklamada, “Yapılan saldırıya unsurlarımız tarafından karşılık verilmiş, açılan karşı ateş sırasında, bölücü terör örgütünün şehir yapılanmasında faaliyet gösteren bir terörist mevzilere sızma girişimi esnasında yaralanmıştır. Yaralı personelimiz ve terörist, saat 19.00'da helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edilmiş olup, yaralı terörist hastanede vefat etmiştir. Personelimizin tedavisine Diyarbakır Asker Hastanesi'nde devam edilmektedir.” denildi.

OLAY YERİ İNCELEME TİMİNE ATEŞ AÇILDI

Ayrıca, bölücü terör örgütü mensupları tarafından; Diyarbakır İl Jandarma Komutanlığı'nca, cumhuriyet savcılığının talimatıyla olay bölgesine sevk edilen Olay Yeri İnceleme Timine saat 19.10 sularında, uzun namlulu silahlarla ateş edildiği, olay yerinde yapılan inceleme neticesinde; içerisinde EYP, molotof kokteyli ve boş Biksi kovanı bulunan ve saldırıda yaralanarak vefat eden şahsa ait bir adet sırt çantası bulunduğu kaydedildi.

Olayların aralıklı olarak devam ettiği esnada, saat 19.30 sularında, bir şahıs, ateşli silah yaralanması nedeniyle, Kevribel Tepe bölgesinden 112 Acil Servisle, Lice Devlet Hastanesi'ne sevk edildiği belirtilen açıklama, söz konusu yaralı şahsın, helikopterle Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hastanesi'ne sevk edildiği, hayati tehlikesinin bulunduğu belirtildi.

Yine bir grup vatandaş tarafından, 8 Haziran 2014 tarihinde saat 00.20 sularında, anılan bölgede yaşanan olaylarda vurulduğu iddiasıyla bir erkek cesedinin Lice Devlet Hastanesi'ne getirildiğine işaret eden Genelkurmay, “Lice cumhuriyet savcısının talimatıyla, anılan şahsın, otopsi işlemleri, 8 Haziran 2014 sabahı, Malatya Adli Tıp Kurumu'ndan, Lice ilçesine gelen uzman personel tarafından yapılmıştır. (Ailesi tarafından, şahsın Malatya Adli Tıp Kurumu'na götürülmesi engellenmiştir.)” bilgisini verdi.

TERÖRİST ATEŞİNE ANINDA KARŞILIK VERİLDİ

Başka bir olayda da bir grup bölücü terör örgütü mensubu tarafından Tunceli Ovacık ilçesi Kuşluca Jandarma Karakol Komutanlığı sorumluluk sahasında bulunan Büyükterazin Tepe'de, yapımı devam eden, yeni hizmet binasının doğu kısmında inşa halindeki nöbet kulesine, inşaat alanının yaklaşık bir kilometre batısındaki Zendelbaba Tepe istikametinden taciz ateşi açıldığı, açılan ateşe anında karşılık verildiği açıklaması yapıldı.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×