Gemiyi kurtarma çalışması yine sonuçsuz kaldı

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde geçtiğimiz gece kötü hava şartları nedeniyle karaya oturan kuru yük gemisi kurtarma çalışmalarına bugün de devam edildi.

Gemiyi kurtarma çalışması yine sonuçsuz kaldı
09 Aralık 2013 Pazartesi 19:18

Zonguldak'ın Ereğli ilçesinde geçtiğimiz gece kötü hava şartları nedeniyle karaya oturan kuru yük gemisi kurtarma çalışmalarına bugün de devam edildi. Yarım saat süren kurtarma çalışmasında halatın kopması sonrası çalışmalara ara verildi.

Ereğli' de çıkan fırtına sonrasında dalgaların kıyıya sürüklediği Tanzanya bayraklı 2319 groston, 3468 DWT olan 1979 yılı yapımı 120 metre uzunluğunda ki 'CROATIA ZANZIBAR' isimli kuru yük gemisi için kurtarma çalışmalarına bugün sabah saatlerinde yeniden başlandı. Ereğli halkının da yoğun ilgi gösterdiği kurtarma çalışmasında ERDEMİR' e ait römorkör, yaklaşık yarım saat gemiyi kurtarmak için çaba sarf etti. Römorkörün son denemesinde halatın kopması sonucu Liman Başkanlığının talimatı ile kurtarma çalışması sona erdi. Gemi mürettebatının ise gemiden ayrılmayacağının bildirilmesi üzerine römorkör ve ekipler gemiden ayrıldı.

Kurtarma çalışması ile ilgili olarak açıklama da bulunan Ereğli Kaymakamı İbrahim Çay, iki gün boyunca yapılan kurtarma çalışmasından sonuç alınamadığını ve kurtarma çalışmasının geminin sigorta şirketine devredildiğini söyledi. Çay açıklamasında "Bilindiği üzere dün de gemiyi karaya oturmasından dolayı çekme faaliyetlerinde bulunduk. Liman başkanlığının bünyesinde. ERDEMİR' deki çekicilerle çekmek istedik. Halat kopmuştu fırtınadan dolayı. Bugün de Çalışmaları bugüne ertelemiştik. Çalışmalar bugün de devam etti. Lima başkanlığının koordinatörlüğünde denetiminde. Yine halat koptu. Dolayısıyla Liman başkanlığıyla birlikte gereğini yaptık. Az önce Liman Başkanı bilgi verdi. Artık şirkete kendilerinin çekme ile ilgili plan getirerek özel sektöre sigorta şirketleri tarafından çektirilmesi için bir plan hazırlayarak liman başkanlığına sunup, liman başkanlığının denetiminde çalışmaların devam etmesi için ilgili firmaya liman başkanlığı söylemiş. Onunla ilgili de çalışmalar devam ediyor." dedi.CİHAN

Gemiyi kurtarma çalışması yine sonuçsuz kaldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×