Gazetecilerin de umudu yeni anayasa

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, daha hür basın, daha az sansüre uğramış, ekonomik rahatlığa kavuşmuş çalışanların olduğu bir basın oluşması temennisinde bulundu.

Gazetecilerin de umudu yeni anayasa
10 Ocak 2014 Cuma 13:18

Kayseri Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Veli Altınkaya, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü'nü kutlayarak, daha hür basın, daha az sansüre uğramış, ekonomik rahatlığa kavuşmuş çalışanların olduğu bir basın oluşması temennisinde bulundu. Altınkaya, “Anayasa değişikliği olsaydı yeni haklar ortaya gelecekti. Ama yeni seçim olmadan da yeni bir anayasanın olmayacağını gördük.” dedi.

    Kayseri Gazeteciler Cemiyeti yönetim kurulu ve üyeleri 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Vali Orhan Düzgün’ü ziyaret etti. Ardından Cumhuriyet Meydanı’nda Atatürk Anıtı'na çelenk konuldu. Burada açıklamada bulunan Veli Altınkaya, “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla bir araya geldik. Gazeteciler Bayramı denilmiş ama mesleğimiz ciddi sıkıntılarla karşı karşıyadır. Buna bayram demek mümkün değil. 1961 yılının 10 Ocak tarihinde yürürlüğe giren basın kanunu Cumhuriyet tarihinin basın özgürlüğü noktasındaki en önemli kanunlarından birisidir. Her gazeteci darbeleri lanetler ve karşı olur. Ama basın özgürlüğü ile ilgili kanunun bir darbe hükümeti döneminde çıkartılmış olması anlamladır. Kanun çıktığında bir gazete hariç tamamı yayın hayatını sürdüren gazetelerin patronları, gazeteleri çıkartmama kararı alıyor. Gazeteciler buna karşı koyarak Basın adında bir gazete çıkartıyor. Bu gazeteye önemli destekler verildi. Bu çok önemli bir adımdı”. diye konuştu.

    “Bugün gazetelerin, gazetecinin yaşadığı en büyük sorunların başında ekonomik sıkıntılar ön planda” diyen Veli Altınkaya, şu değerlendirmede bulundu; “Medya para kazanmıyor. Çoğunluk itibarıyla para kazanıyor. Bundan mağdur olan meslektaşlarımız oluyor. Para kazanan işletme çalışanlarına daha fazla para öder. Ama ekonomik sıkıntı nedeniyle çalışan arkadaşlara açmaz sıkıntıları beraberinde getiriyor. Daha hür basın, daha az sansüre uğramış, ekonomik rahatlığa kavuşmuş, çalışanların haklarını aldığı, patronun çalışanları hakkını gözettiği ve inandığı bir basının oluşmasını istiyoruz. Anayasa değişikliği olsaydı yeni haklar ortaya gelecekti. Ama yeni seçim olmadan da yeni bir anayasanın olmayacağını gördük.” CİHAN

Gazetecilerin de umudu yeni anayasa


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×