Fırat'ta rafting, Birecik'te piknik zamanı

Doğu ve Güneydoğu Fırat'ta rafting, Birecik'te piknik, Kral Yolu'nda gezinti yapacak olan turistler, Zeugma ve Mardin'i tanıyacak.

Fırat'ta rafting, Birecik'te piknik zamanı
17 Mart 2015 Salı 10:31

Güneydoğu yıllarca terörle anıldı, gidilemez' şekilde bilindi. Şimdi ise çözüm süreciyle başlayan yeni çağda hükümet, alanı turizm merkezi biçimine getirmek için dev adımlar atmaya hazırlanıyor. Öncelikle bölgedeki fırsatların tanıtılması için seferberlik başlatılıp tarihî adımlar atılacak. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik'in koordinasyonunda yürütülen çalışmalar tamamlandığında bölgenin turizm çeşitliliği paket biçimine getirilip acentelere pazarlanacak.

KRAL YOLU'NDA GEZİNTİ

Birecik Baraj Gölü'nün çevresinde oluşturulacak “rekreasyon alanı” vatandaşa piknik imkânı verecek. Aşağı Fırat Havzası'nda başlatılacak “Nehir Turizmi Projesi” ile Fırat ve Dicle'nin rafting merkezi olması hedefleniyor. Çözümün kalbinin attığı yerlerden Diyarbakır, turizmin de can damarı olacak. Bunun için Diyarbakır surları onarılacak, etraf düzenlemesi hızla yapılacak. İnanç turizmi bir öteki tanıtılacak piyasa özelliği taşıyor. Adıyaman-Gölbaşı gölleri kuş rasat alanları, Huzurlu Yaylası doğaseverlerin merkezi olacak. Tarihî nitelikleriyle de öne çıkan Midyat ile Sakin kent Savur'un tanıtımı planlanıyor. Burada “Uluslararası Medeniyetlerin Kardeşliği Festivali” yapılacak. Adıyaman'daki Kommagene Nemrut Projesi'nin tamamlayıcısı da olacak “Kral Yolu Projesi”nin hızla onarılması hedefleniyor. Tarihî projeyle bu yol, turist akınına uğrayacak. Şanlıurfa ise her yönüyle tanıtılacak.

GÖBEKLİTEPE MERKEZDE

Göbeklitepe arkeolojik piyasası bu tanıtımın parçası olacak. Mart ayında Tillo, eylül ayında da Veysel Karani Anma Etkinlikleri düzenlenecek. Hz. Nuh, Cudi ve Mem-u Zin temalı kültür ve sanat etkinlikleri organize edilecek. Nemrut Dağı Tümülüsü ve Anıtlarının da restore edilmesi planlanıyor. Kahta Nemrut Müzesi bu kapsamda tamamlanacak. Adıyaman'daki Tuz Hanı'nın restore edilmesi, Hasankeyf ve Gaziantep Zeugma Müzesi'ndeki düzenlemelerle bu yerlerin de daha cazip bir duruma getirilmesi öngörülüyor. 

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×