FETÖ'den açığa alınanların sayısı 81 bini geçti

FETÖ soruşturmaları kapsamında şu ana kadar açığa alınanların sayısı 81 bini geçti

FETÖ'den açığa alınanların sayısı 81 bini geçti
13 Ağustos 2016 Cumartesi 13:27

Başbakan Binali Yıldırım, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra hızlanan soruşturmalarla ilgili bilgi verdi. Başbakan Yıldırım, şu ana kadar 5 bine yakın kişinin memuriyetten tamamen atıldığını, toplamda ise 81 bin kişinin açığa alındığını söyledi. 

Gazetelerin genel yayın yönetmenlerini kabul eden Yıldırım, şunları söyledi: "(FETÖ) Örgütten olanlarla direkt ilişkisi olmayanları ayırmakta zorluklar var ama hatasız iş yapmak için çok çaba harcıyoruz. Bunların kendi iletişim ağları var. 50 bin kişilik bir yapı. Direkt örgütte olanlarla hasbel kader bulaşmış olanları titizlikle ayıracağız. Elimizdeki bilgiler sınırlı ama biz minimum hata ile normalleşme için çaba harcıyoruz. Asker, sivil bürokrasi, iş dünyasından olanları belirliyoruz."

Başbakan Yıldırım, darbe girişiminde bilfiil görev almamış, fakat arka planında görev almış veya yıllardan beri bu altyapının hazırlanmasında aktif katkısı olmuş bütün herkesin çok titiz bir çalışmayla belirlenip adalete teslim edilmesi gerektiğini ifade ederek, "Tespit noktasında da zorlukların olduğu malum. Peki ne yapacağız? Biz belirli kriterleri ortaya koyduk. Bu örgütle irtibatı kendi isteğiyle, kendi azmiyle olanlarla, hasbelkader burayla ilişki içinde olmuş olanları birbirinden ayırmamız gerektiğini düşünüyorum." ifadesini kullandı. 

Yıldırım, açığa alınan devlet memurları hakkında şu bilgiyi verdi: "Açığa alınan 76 bin 597 kişi. Memuriyetten çıkartılan 4 bin 897 kişi. Bunların 3 binden fazlası asker, bir kısmı hakim, bir kısmı da sivil memur. Hem açığa alınanlar hem de memuriyetten çıkartılanların toplamı 81 bin 494 kişi." 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×