Eski Başbakan Çiller darbe girişimi hakkında konuştu

"Bazı basın organlarındaki, Başbakanlığım döneminde Gülen Cemaatinin devlet içindeki paralel yapılanmasına göz yumulduğu anlamını taşıyan spekülatif ifade ve beyanların gerçekle ilgisi yoktur"

Eski Başbakan Çiller darbe girişimi hakkında konuştu
25 Temmuz 2016 Pazartesi 14:38

Eski̇ Başbakan Prof. Dr. Tansu Çi̇ller, bazı basın organlarında, Başbakanlığı döneminde Gülen Cemaatinin devlet içindeki paralel yapılanmasına göz yumulduğu şeklinde yapılan haberlerin gerçeği yansıtmadığını bildirdi.

Çiller, yaptığı yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın organlarında, Başbakanlığı döneminde Gülen Cemaatinin devlet içindeki paralel yapılanmasına göz yumulduğu anlamını taşıyan spekülatif ifade ve beyanlara yer verildiğini belirterek, Başbakan olarak görev yaptığı dönemde devlet içinde paralel yapılanmaya hiçbir şekilde sıcak bakılmadığını aktardı.

Bu çerçevede, cemaate yakın bazı askeri öğrencilerin korunmasına yönelik olarak dönemin Genelkurmay Başkanından istekte bulunduğu şeklindeki beyanların gerçekle ilgisi olmadığını vurgulayan Çiller, Başbakanlığı sırasındaki Yüksek Askeri Şura toplantılarında alınan kararlara tarafından konulmuş herhangi bir şerhin de bulunmadığını ifade etti.

Bunun, ordu içinde paralel yapılanmaya karşı duruşunun somut bir kanıtı olduğunun altını çizen Çiller, şunları kaydetti:

"Bu arada, gündeme taşınan konulardan bir diğeri Bank Asya'nın açılışında hazır bulunmam konusudur. O dönemde himmet paralarının kayıt dışı olarak tutulduğuna dair istihbarati bilgiler ulaşmıştır. Bu paraların ülkemizin finans sistemine dahil edilerek, kayıt altına alınmasının gerekliliği dikkate alınarak, bunu sağlayacak bir adım olarak değerlendirilen Bank Asya'nın açılışına katılınmıştır. Her vatandaşın din ve inanç hürriyeti ile kişisel özgürlüklerine saygılı ama devlet içinde paralel yapılanmaya kesinlikle karşı bir yönetim anlayışı ve inancı içinde olduğumuz hususunu saygıdeğer kamuoyu ile paylaşır, saygılarımı sunarım."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×