Erdoğan'dan ABD'ye gizli görüşme tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin PYD konusunda samimi davranmadığını, gizli görüşmeler yaparak iki yüzlü davrandığı imasında bulundu

Erdoğan'dan ABD'ye gizli görüşme tepkisi
17 Şubat 2016 Çarşamba 13:43

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ankara'da kaymakamlar buluşmasında konuştu. Erdoğan, kaymakamların devletin temsilcileri olduğunu söyledi. Erdoğan, konuşmasında Suriye'nin kuzeyinde yaşanan gelişmelere de değindi. ABD'nin PYD konusunda yaptığı son açıklamaları samimi bulmadığını belirten Erdoğan, bölgede Türkiye'den habersiz kapalı kapılar arkasında gizli görüşmeler yapıldığını savundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Sınırlarımızın içinde sürdürdüğümüz mücadeleye bakışımız ne ise Suriye'deki hassasiyetimiz de aynıdır. Güney sınırımızda yeni bir Kandil'in oluşmasına asla izin vermeyeceğiz" dedi.

Türkiye'nin küresel vicdanın sesi olduğunu ifade eden Erdoğan, "Türkiye zalim ile mazlumu savunanların ayrıldığı, maskelerin düştüğü bu süreçte küresel vicdanın sesi olmuştur. Türkiye tüm algı operasyonlarına rağmen Suriyeli kardeşlerine din, dil, mezhep ve etnik köken ayrımı yapmadan sahip çıkarak, tüm dünyaya insanlık dersi vermiştir" diye konuştu.

"YENİ BİR KANDİL'E İZİN VERMEYİZ"

Suriyelilerin, Esed ve destekçilerinin devlet terörü ile PYD'den DAEŞ'e kadar çeşitli terör örgütleri arasında bir tercihe zorlanamayacağını ifade ettiklerini anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Suriye halkını '40 katır mı, 40 satır mı' tercihine zorlayanlar, insanlıktan nasibini almamış olanlardır. İyi terörist, kötü terörist yoktur. El-Nusra ile El-Kaide arasındaki ilişki neyse PKK ile PYD arasındaki ilişki de odur" ifadesini kullandı.

Erdoğan, DAEŞ söz konusu olduğunda dünyayı yıkmayı gözü alanların, PYD ve YPG terör örgütünün yanında yer alarak samimiyetsizliklerini gösterdiklerini ifade etti.

Aylar önce Suriye'de "eğit-donat", "terörden arındırılmış güvenli bölge" ve "uçuşa yasak bölge" başlıklarını gündeme getirdiklerinde buna yanaşmayanlar bulunduğunu anımsatan Erdoğan, Almanya Şansölyesi Angela Merkel'in destek verdiği uçuşa yasak bölge konusunda ABD'nin tutumunu eleştirdi.

ABD'YE UÇUŞA YASAK BÖLGE TEPKİSİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD'nin uçuşa yasak bölgeye "evet" demediğini hatırlatarak, "Ama bak orada Rus savaş uçakları cirit atıyor ve binlerce, on binlerce oradaki mazlum, mağdur insan ölüyor. Hani biz koalisyon güçleriydik, hani koalisyon güçleri olarak beraber hareket edecektik. Hani ne oldu ve kalkıp Türkiye'ye şu söyleniyor, 'PYD'ye, YPG'ye top atışlarını durdurun'. Kusura bakmayın, bizim böyle bir düşüncemiz yok. Türkiye'ye karşı bir kişi kalkıpta bir havan topu, bir mermi atarsa, bu kat be kat fazlasıyla karşılığını bulacaktır. Biliyoruz ki bizim için beka meselesi olan, onlar için sadece bir taktiktir, hatta operasyonel bir tercihtir. Biz bekamızdan vazgeçemeyiz ama onlar tercihlerini kolaylıkla değiştirebilirler. Şayet bu yapılanların gerisinde Türkiye'nin sabrının sınırlarını denemek gibi bir niyet varsa, o sınırların sonuna gelindiğini de bilmelidirler" ifadelerini kullandı.

SENİN DOSTUN BİZ MİYİZ, PYD Mİ?

Türkiye ve ABD'nin NATO'da birlikte bulunduğunu ifade eden Erdoğan, "Senin dostun biz miyiz yoksa YPG mi, PYD mi? Bunu da öğrenmek istiyoruz. O zaman çık, bunu da açıkla. 'Dostum YPG'ye, PYD'ye silah yardımı yapıyorum' de. Bunu da bilelim, bilelim ki ondan sonra bu meseleleri sizinle konuşmamıza da gerek kalmasın" diye konuştu.

Erdoğan, gizli kapılar arkasında bazı şeylerin konuşulmasının kendilerini üzdüğünü bildirerek, "Dost dostluğun gereğini yapmalıdır. Biz dost bildiğimize gereğini yaparız ama bizi dost olarak görmeyenler lütfen açıkça bunu ifade etsinler. Dün sözcünün açıklamasını görüyoruz. Ne diyor? 'YPG'ye yardımımız devam edecektir ama orada yapılan mücadele de işimizi zorlaştırmasın.' Lafa bak. Bir defa temelden bu yaklaşım sakat. Bu bilgileri sen, bizden alacaksın. Bu tür insanlara, teröristlere bu sorulur mu? Ona soracaksın, onun verdiği bilgiye göre hareket edeceksin" değerlendirmesinde bulundu.

"KİMSENİN KİMSEYİ KANDIRMASINA GEREK YOK"

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Doğu ve Güneydoğu'da güvenlik güçlerine karşı kullanılan silahların ve militanların önemli bir kısmının Suriye ve PYD kaynaklı olduğunu bildiklerine dikkati çekti.

Güya DAEŞ'le savaşması için örgüte verilen lojistik desteğin, bugün Türkiye'ye yönelik tehditlerin aracı haline dönüştüğüne işaret eden Erdoğan, Suriye'de de PYD'ye verilen silahların, DAEŞ yerine bölge halkı ve onun meşru temsilcisi muhaliflere yöneldiğini bildirdi.

Erdoğan, "Her şey apaçık ortadayken, PYD ve PKK arasındaki bağı yok saymak körlük değilse, Türkiye'ye karşı hasmane bir tutumdur" dedi.

"Batı ülkelerinin bu akını kontrol altında tutma şansı yoktur"

Suriye'deki gelişmelerle ilgili, 'Artık denizin bittiği yere gelinmiştir' diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Batı ülkeleri ne kadar hoyrat, ne kadar insafsız, ne kadar vicdansız davranırlarsa davransınlar bu akını kontrol altında tutma şansları yoktur. Bunun için bir an önce Suriye'deki meselenin çözümü konusunda bir konsensüs sağlanmalıdır. Artık denizin bittiği yere gelinmiştir. Ya bu mesele kısa sürede çözüm yoluna girecek ya da kar topu gibi büyüyen ve yakın uzak tanımadan tüm dünyayı etkisi altına alacak daha büyük sorunların kapısı açılacaktır" dedi.

"Bu kararı millet versin"

Konuşmasında yeni anayasa çalışmalarına da değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ey Parlamento'daki saygın üyeler, değerli arkadaşlarım, gelin bir karar alın. Deyin ki 'Biz millete gideceğiz'. Millete gidin. Bakın bakalım millet size ne diyor. Hazırlayın, sunun millete. Millet 'evet' diyorsa, egemenlik kayıtsız şartsız milletin değil mi? Siz Atatürkçü değil miydiniz? Atatürkçü olduğunuza göre, Gazi Mustafa Kemal ne diyor? 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir'. Öyleyse haydi millete gidelim, 'Millet bu kararı versin' diyelim. Milletin verdiği karara da uyalım."

"Yeni Türkiye'nin inşası çerçevesinde yeni anayasamızı da çıkartacağız. Başkanlık sistemi de inşallah bu şekilde hayata geçecektir. Benim milletim başkanlık sistemini istemiyorsa, bizim milletimize söyleyecek hiçbir şeyimiz yoktur, onu da öper başımıza koyarız. Olay bu kadar basittir."

 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×