Erdoğan'ın AK Parti'ye nasıl davet edileceği belli oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın AK Parti'ye dönüş hakkı kazanmasından sonra partiye nasıl döneceği de netleşti. AK Partililer, 316 imzayla Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı davet etmeyi planlıyor.

Erdoğan'ın AK Parti'ye nasıl davet edileceği belli oldu
21 Nisan 2017 Cuma 09:34

AK Parti tarafından Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıklayacağı kesin sonuçların Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a üyelik teklifinde bulunulacak. Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ise (MKYK) alacağı kararla olağan kongreye gidecek. AK Parti yönetimi, halk oylamasından istediği sonucu almasına rağmen 2019’da yapılacak seçimlere hazırlanmak için teşkilatlarda yenilenmeye gidecek. Başbakan Binali Yıldırım, önceki gün yapılan Genişletilmiş İl Başkanları toplantısında teşkilatlarına halka teşekkür programları yapmaları konusunda talimat verdi.

Halk oylaması sebebiyle ara verilen belde, ilçe ve il kongerelerini başlatacak olan AK Parti, olağan büyük kongresini ise 2018’de gerçekleştirmeyi planlıyor. Olağan kongreye, Merkez Karar ve Yönetim Kurulu ise (MKYK) alacağı kararla gidilecek. Olağanüstü kongre ihtimali üzerinde durulmayan partide, olağan kongre sürecinin de takvime bağlı olarak, belde, ilçe ve il teşkilatlarında yapılacak kongreler göz önüne alındığında birkaç ay içinde tamamlanabileceği belirtiliyor. Böylece 2019’da yapılacak mahalli idare seçimlerine ve ardından gerçekleştirilecek cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine yeni kadrolar ile girilecek.

Öte yandan Başbakan Yıldırım’ın, il başkanları toplantısında MHP ile halk oylaması sürecindeki birlikteliğin devam edeceği yönünde açıklamalarda bulunduğu öğrenildi. Yıldırım, halk oylamasında kazananın bütün Türkiye olduğunu tekrarlayarak, yeni dönemde herkesi kucaklayan politikalara daha çok ağırlık verileceğini, kimsenin kendisini dışlanmış hissetmeyeceğini söylediği belirtildi.

RESMİ SONUÇLAR BEKLENİYOR

AK Parti tarafından Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) açıklayacağı kesin sonuçların Resmi Gazete’de yayımlanmasının ardından Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a üyelik teklifinde bulunulacak. YSK’nın açıklayacağı kesin sonuçların Resmi Gazete’de yayımının ardından cumhurbaşkanının parti ile ilişiğine ilişkin hüküm doğrudan yürürlüğe girecek. Daha sonra 316 milletvekilinin imzasıyla Erdoğan’a kurucusu olduğu AK Parti’ye üyelik teklifi götürülecek.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×