Erdoğan Bayraktar: Sayın Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum

İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da istifa etti.

Erdoğan Bayraktar: Sayın Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğini düşünüyorum
25 Aralık 2013 Çarşamba 14:43

İçişleri Bakanı Muammer Güler ve Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan’ın ardından Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da istifa etti. Bayraktar, bir televizyon kanalına yaptığı açıklamada, “Bu milleti ve bu vatanı rahatlatmak için Sayın Başbakan’ın istifa etmesi gerektiğine inanıyorum.” dedi.

Oğlunun adı ‘yolsuzluk ve rüşvet’ soruşturmasında geçen Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, NTV’nin haber bülteninde istifa ettiğini açıkladı. İstifasına ilişkin bilgi veren Bayraktar, “Basın açıklaması şekilde çok kısa bazı ifadelerde bulunmak istiyorum. 17 Aralık tarihinde yapılan operasyon dosyasında şahsımı rencide edecek veya izah edemeyeceğim hiçbir husus yoktur. Ancak, Sayın Başbakan'ın istediği bakanla çalışmak veya istediği bakanı görevden almak en tabii hakkıdır ve yetkisidir. Fakat rüşvet ve yolsuzluk ifadelerinin bulunduğu bir operasyon sebebiyle 'istifa ediniz ve beni rahatlatacak deklarasyon yayınlayınız' şeklinde tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum. Çünkü soruşturma dosyasında var olan ve yasalara uygun olarak onaylanan imar planlarının büyük bir bölümü Sayın Başbakan'ın talimatı ile yapılmıştır.” ifadelerini kullandı.

İstifasını açıklayan Bayraktar, “Bu minval üzere bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğimi açıklıyorum. Ancak bu milleti ve vatanı rahatlatmak için Sayın Başbakan'ın istifa etmesi gerektiğine inandığımı ifade ediyor, yüce milletimize saygılar sunuyorum." şeklinde konuştu.

"Tarafıma baskı yapılmasını kabul etmiyorum cümlenizi biraz açıklamak ister misiniz?" sorusu üzerine de, “Bize bugün iki metin gönderildi. Bir tanesi istifa metni bir tanesi de deklarasyon metni. Yani ben tabii ki partimi rahatlatmak isterim. Ama böyle bir durumda bu işin yanlış olduğunu ifade ediyorum ve hayırlı olsun diyorum."


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×