Engelliler en çok otobüslerdeki rampalardan şikayetçi

Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürü Ümit Korkmaz, engellilerden en çok otobüslerdeki rampaların açılması ve şoförlerin engellilere yaklaşımı konularında şikayetler geldiğini hatırlatarak, şikayetlerin sözlü değil...

Engelliler en çok otobüslerdeki rampalardan şikayetçi
05 Mayıs 2014 Pazartesi 15:08

Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürü Ümit Korkmaz, engellilerden en çok otobüslerdeki rampaların açılması ve şoförlerin engellilere yaklaşımı konularında şikayetler geldiğini hatırlatarak, şikayetlerin sözlü değil yazılı iletilmesini istedi.

Bursa Kent Konseyi (BKK) Engelliler Meclisi tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen ‘Engelliler Buluşması’nda engelli bireylerin yaşadığı sıkıntılar ve çözüm yolları konuşulurken, yetkililer de engelli bireylerin sahip olduğu hakları anlattı. BKK Başkanı Semih Pala, insanın hayatta her türlü sıkıntıyla karşılaşabileceğini, engelleri aşabilmenin esas olduğunu söyledi. Büyükşehir Belediyesi’nin destek ve katkılarıyla BKK’nin her alanda öncü olmaya gayret ettiğini belirten Pala, ‘Engelliler Buluşması’nda yetkilileri ve engelli bireyleri buluşturduklarını ifade etti. Sıkıntıların dile getirilmesini, muhatapların birinci ağızdan dinlemesini sağladıklarını dile getiren Pala, "Buluşmanın ana amacı, sıkıntıların konuşulması ve çözüme kavuşturulmasıdır. Kent Konseyi’nde engelli arkadaşlarımızla her gün buluşuyoruz. 4 meclisimizden biri olan Engelliler Meclisi’nin çalışmalarını destekliyoruz. Hiç kimse, engellilere karşı acıma duygusu taşımamalı. Hepsi aklı başında insanlar ve aslanlar gibi çalışmalara imza atıyorlar." dedi.

BKK Engelliler Meclisi Başkanı İbrahim Sönmez ise engelli bireylerin var olduğunu tüm kesimlere göstermek, özgüven aşılamak için ‘biz de buradayız’ dediklerini ifade etti. Evinden çıkamayan, çekinen engellilere ulaşmak, hayata daha fazla bağlamak için projeler yürüttüklerini anlatan Sönmez, ‘Engelsiz Bursa’ için tüm engelli bireyleri Bursa Kent Konseyi Engelliler Meclisi’ne beklediklerini söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürü Ümit Korkmaz da engellilerden en çok otobüslerdeki rampaların açılması ve şoförlerin engellilere yaklaşımı konularında şikayetler geldiğini hatırlatarak, şikayetlerin sözlü değil yazılı iletilmesini istedi. Şikayetlerin her zaman takipçisi olduklarını ve gereğini yaptıklarını belirten Korkmaz, otobüsün plakasını gün ve saat olarak bildirilmesinin önemli olduğunu ifade etti. Sıkıntılı kaldırımların da nokta atışı şeklinde kendilerine bildirmesini isteyen Korkmaz, gerekli birimlerle yazışmalar yaparak meseleyi çözebileceklerini kaydetti.

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Dr. Sunay Özkul ise ev bakım hizmetine önem verdiklerini, Bursa’da 14 bin 700 kişiye ayda 11 milyon TL ev bakım ücreti ödediklerini anlattı. Özkul, adres değişikliği durumunda sistemin otomatik olarak ücreti kestiğini, yeni bir incelemenin ardından ücretin tekrar bağlandığını, bu yüzden adres değişikliklerinin kendilerine bildirilmesini istedi. Evde bakım hizmetinden yararlanmak için gereken kriterleri anlatan Özkul, ailelerin bilinçlendirilmesi, çocukların eğitilmesi noktasında çalışmaları sürdürdüklerini ifade etti.

CİHAN

Engelliler en çok otobüslerdeki rampalardan şikayetçi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×