Enerji devi RWE, 60 yıl sonra ilk kez zarar edecek

Alman devleti uluslararası platformda yıllardır endüstri devi olarak biliniyor. Buna rağmen enerji ve demir sektöründeki firmalar en zor durumda olanlar.

Enerji devi RWE, 60 yıl sonra ilk kez zarar edecek
04 Mart 2014 Salı 20:08

Alman devleti uluslararası platformda yıllardır endüstri devi olarak biliniyor. Buna rağmen enerji ve demir sektöründeki firmalar en zor durumda olanlar. Dünya üzerinde toplam 70 binden fazla işçi çalıştıran enerji devi RWE, son zamanda birçok zorlukla karşı karşıya. RWE firması bütün uğraşlarına rağmen 60 yıllık uzun bir aradan sonra ilk kez büyük kayıplara şahit oluyor. Tam 60 yıldır hep kazanmaya devam eden enerji devi bu yıl tam 3 milyar Euro zarara uğrayacak. Uzmanla, bu zararı eski şirket yöneticisi Jürgen Grossmann’ın atom enerjisi üzerinde diretmesine bağlıyor.

Almanya’da enerji fiyatları tüketiciler için de sürekli olarak artıyor. Bunun temel sebebi ise Japonya’da 2011 yılında yaşanan tsunami sonrası Fukushima kentinde bulunan atom enerjisi tesisinin radyoaktif madde sızdırması. Bu vahim olay sonrası dünya üzerinde atom enerjisi tartışma konusu olurken, Almanya Şansölyesi Angela Merkel sorumluluk alarak ülkesinin atom enerji üretimini kademe kademe tamamen durduracağını açıklamış ve bu vesile ile enerji şirketlerini atom hariç enerji üretmeye sevk etmişti.

Deprem açısından daha tehlikesiz bir ülke olan Almanya’nın bu tavrı ilk başlarda takdir toplasa da halkın üstüne gün geçtikçe ağırlaşarak binen maddi külfet artık ilk belirgin çatlak seslerin çıkmasına da sebep oldu.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×