Emniyette basın yasağına tepki

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Ali Cihangir, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde basın mensuplarının emniyete girişlerinin yasakla.

Emniyette basın yasağına tepki
22 Aralık 2013 Pazar 22:18

Akdeniz Gazeteciler Federasyonu (AGF) Genel Başkan Yardımcısı ve Osmaniye Aktif Gazeteciler Cemiyeti (AGC) Başkanı Ali Cihangir, Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde basın mensuplarının emniyete girişlerinin yasaklanmasına tepki gösterdi.

Gazetecilerin kamu adına görev yaptığını ve uygulamanın basının haber alma özgürlüğüne müdahale anlamı taşıdığını belirten Cihangir, “Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yayımlanan genelge ile Türkiye genelinde 22.12.2013 tarihi itibariyle basın mensuplarının Emniyet Müdürlüğü hizmet binalarına giriş yapamayacakları duyuruldu. Bu duyuru bizleri derinden üzmüştür.” dedi.

Bazı art niyetli kişilerin yaptığı yanlışlardan dolayı tüm basın mensuplarının cezalandırıldığını anlatan AGC Başkanı Ali Cihangir, “Bilindiği gibi gazeteciler, halkın bilgi edinme hakkı adına kamu yararına görev yapmaktadırlar. Bu uygulama toplumun bilgi edinme hakkını, dolayısıyla basın özgürlüğünü engellemek anlamını taşımaktadır. Söz konusu genelgenin bir an önce geri alınması aksi takdirde emniyetten gelen esrar eroin operasyonları, olayların aydınlatılması gibi konulardaki emniyetten gelen bültenleri ve faaliyetleri de bizler dikkate almayacağız.” diye konuştu. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×