Emniyetin efsane isimleriydiler! Şimdi...

Eski Emniyet Müdürü Emin Arslan, kendisi gibi dönemin en tanınmış meslektaşı Hanefi Avcı'nın avukatı olarak ilk kez duruşmaya katıldı.

Emniyetin efsane isimleriydiler! Şimdi...
12 Aralık 2013 Perşembe 15:09

Gazeteciler Nedim Şener, Ahmet Şık ve Soner Yalçın'ın da sanık olarak yargılandığı 13 sanıklı Odatv davası bugün görülmeye devam ediyor. İstanbul 16. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, tutuklu sanıklar Yalçın Küçük ve eski emniyet müdürü Hanefi Avcı ile gazeteciler Ahmet Şık, Nedim Şener ve Doğan Yurdakul'un da aralarında bulunduğu bazı tutuksuz sanıklar da hazır bulundu. 

EMİN ARSLAN AVUKAT OLARAK KATILDI

Eski Emniyet Müdürü Emin Arslan'ın sanık Hanefi Avcı'nın avukatı olarak ilk kez katıldığı duruşmayı, CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner ve gazeteci Uğur Dündar da izledi.

AVCI: YARGILANMA SEBEBİM KİTAP

Duruşmada söz alan sanık Hanefi Avcı, bu davada yargılanmasının tek sebebinin yazdığı kitap olduğunu iddia ederek, bu davanın sahte delillerle yürütüldüğünü öne sürdü. Bu ülkede kimseye kitap yazdığı için örgüt mensubu suçlamasının yapılmadığını belirten Avcı, örgüt mensupları ve liderleri dahi kitap yazdığını ancak buna suçlama getirilmediğini anlatarak, "Peki kitapta yazdıklarım doğru mu? Başta tepki gösterenler bugün kitaba bir daha baksınlar. Bugün yazılanların doğrulandığı görülüyor. Wikileaks ve Stratfor belgeleriyle, 7 Şubat darbesi denilen durumun ardından konuşulanlarla yazdıklarım doğrulandı. Artık biri çıkıp 'Eminyeti cemaate teslim ettik' öbürü 'kaç valisi var diyor" ifadesini kullandı.Devrimci Karargah davası için hakkında tahkikat yapılmaya başlandığı gün, kendisi, Sabri Uzun'un ve Emin Arslan ile Nedim Şener'in telefon tapelerinin deşifre edildiğini öne süren Avcı, bunun önceden kurgulandığını, "Odatv operasyonu" olmadan kitapla ilgili televizyon konuşmalarının izlendiğini ve deşifre edildiğini iddia etti.

“ERGENEKONCU MU OLDUM"

"Ben 28 Şubat'a ve Susurluğa karşı çıktım. Gidip tek ifade veren insanım. Bu yüzden suçlandım" diyen Avcı, Sabah kalkıp Ergenekoncu mu oldum?" dedi.

MAHKEME BAŞKANI: BU DAVADAN TUTUKLU KALMADINIZ

Devrimci Karargah davasından bahseden Avcı, “Devrimci Karargah davasında havan topu atan adam var. Onlara verilen ceza 5 yılla başlıyor. Benim aynı davada ruhsatlı silahıma 6 yıl ceza verildi. Eylem yapan benden daha az ceza alıyor. Örgüt üyesi o davada serbest ben tutukluyum" demesi üzerine Mahkeme Başkanı Mehmet Ekinci, "Siz bu davada bir dakika bile tutuklu kalmadınız" dedi. Bunun üzerine Avcı, "O davadan tutukluyum diye buradan tutukluluğumun sayılmaması doğru değil. Ben savcıları eleştirdim bu benim hakkım" diye konuştu.

KÜÇÜK: İDDİANAME ÇIRAK POLİSLER TARAFINDAN YAZILDI

Avcı'nın ardaınan söz alan ve kürsüye çıkan Yalçın Küçük, hapishanede Işık Koşaner'in istifasını bir gün önceden bildiğini, savcı Zekeriya Öz'ün görevden alınacağını önceden bildiğini ve eski Mahkeme Başkanı Resul Çakır'ın Yargıtay'a gideceğini yine önceden bildiğini belirterek, bu bildiklerini de salonda sanıklara ve avukatlarına doğrulattı. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Ekinci "Sıra bize geldi galiba" dedi. Küçük de "Sizin için başka bir maruzatım var" demesi üzerine salonda gülüşmeler yaşandı. Davanın iddianamesini savcıların yazmadığını iddia eden Küçük, savcı Cihan Kansız'la ilgili soruşturma istediklerini belirterek, "Bir gün Kansız televizyonlara çıkıp 'iddianameyi yazmaya başladık' dedi, ama iddianame aynı gün çıktı. Bu iddianamenin çırak polisler tarafından yazıldığından kuşku yoktur" diye konuştu.Duruşma devam ediyor.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×