Emir Sultan Mescidi restore edilecek

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, belediyeleri tarafından Cumhuriyet mahallesinde bulunan Emir Sultan Mescidi ve Türbesi ile Şeyh İbrahim Tennuri Camisi’nin restore edilerek gelecek kuşaklara kazandırılacağını söyledi.Melikgazi...

Emir Sultan Mescidi restore edilecek
01 Ağustos 2014 Cuma 15:48

Kayseri Melikgazi Belediye Başkanı Dr. Memduh Büyükkılıç, belediyeleri tarafından Cumhuriyet mahallesinde bulunan Emir Sultan Mescidi ve Türbesi ile Şeyh İbrahim Tennuri Camisi’nin restore edilerek gelecek kuşaklara kazandırılacağını söyledi.

Melikgazi Belediyesi olarak Kiçikapu semtinde yer alan tarihi Çağırağası Konağı ile Gesi Bölgesi Bağpınar’daki Tarihi Köprü ile Çeşmenin koruma altına alındığını hatırlatan Başkan Büyükkılıç, tarihi yapı ve binalar ile doğal alanlarına sahip çıkılarak hem tarihi koruma altına alınmakta olduğunu hem de gelecek kuşaklara miras devredildiğini belirtti.

Başkan Büyükkılıç, şehrin doğal varlıkları içerisinde yer alan ve Kayseri tarihinde önemli yeri olan Cumhuriyet Mahallesinde yer alan Emir Sultan Mescidi ve Türbesi ile Şeyh İbrahim Tennuri Camisinin gerek yapı gerek ise maneviyat açısından çok önemli birer eser olduğu ifade etti.

Büyükkılıç, konu ile ilgili olarak şunları kaydetti; “Melikgazi Belediyesi olarak ilçe sınırları içerisinde yer alan çevre ve doğal yapılara önem veriyoruz. Erciyes Dağı ilimiz için çok önemli ve bu doğal alan dünya turizmin hizmetindedir. Yine İlçe sınırları içerisinde yer alan tarihi yapılar belediyemizin öncülüğünde Tarihi sit alanı ilan edilmiştir. Bu tarihsel yapılar çevresi için son derece önemlidir. Bu tarihi yapılar adeta Anadolunun birer tapusudur. Bu tarihi mekânlar ve yapılar bir bütün olup gelecek kuşaklara miras bırakılmalıdır. Anadolu’nun kültür mirası korunmak zorunludur. Belediye olarak Melikgazi ilçesinde yer alan bu alanlar tarihi yapılar restore edilerek günümüz hizmetine sunulmaktadır. Bunun birçok örnekleri mevcuttur.” CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×