Emekliler, maaşlarına yapılan zammı protesto etti

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası üyeleri emekli maaşlarına yapılan zamları protesto etti.

Emekliler, maaşlarına yapılan zammı protesto etti
30 Ocak 2014 Perşembe 18:28

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu'na (DİSK) bağlı Tüm Emekliler Sendikası üyeleri emekli maaşlarına yapılan zamları protesto etti. Tüm Emekli-Sen Balıkesir Şube Başkanı Bekir Ceylan, iktidarın emeklileri mağdur etmeye devam ettiğini belirterek, "Hükümet övünerek açıkladığı büyümeden emeklilere pay vermediği gibi aylıklarını, enflasyon hesaplama yöntemindeki rakam oyunları ile düşük gösterdiği enflasyon artış oranı kadar artırmak suretiyle, milyonlarca emekli ile dul ve yetimi sefalete mahkum etmeye devam etmektedir." dedi.

Tüm Emekli Sen Balıkesir Şubesine üye 50 kişilik bir grup Yeşilli Meydanı'nda toplanarak maaş zamlarını protesto etti. Eyleme katılan emekliler, 'Kendilerine yat, kat, han; emekliye, çalışana, din, iman', 'Kendilerine kazanla, emekliye kepçeyle', 'Ne zaman utanacaksınız?', 'Sefalete ve yoksulluğa teslim olmayacağız' yazılı pankartlar açtı. Emekliler 'Her yer rüşvet, her yer yolsuzluk' diye slogan attı. Grup adına açıklama yapan Tüm Emekli-Sen Balıkesir Şube Başkanı Ceylan, AK Parti'nin 1980'lerden beri dünyada ve ülkemizde uygulanmakta olan yeni liberal anlayışın en hassas uygulayıcısı olduğunu savundu. "Bugüne kadar yaptıkları da bunu kanıtlamaktadır." diyen Ceylan, "İktidara gelir gelmez Sosyal Güvenlik Reformu diye topluma sunduğu sağlıkta dönüşüm programını hayata geçirmek için yoğun bir çaba harcadı ve sözde reformla sosyal devleti tasfiye etti. Bu tasfiye nedeniyle, devlet tarafından herkese eşit ve parasız verilmesi gereken, sağlık, eğitim, sosyal güvenlik, yaşanabilir bir çevre gibi en temel hizmetleri bile özelleştirdi." diye konuştu.

İktidarın emeklileri mağdur eden ekonomik ve sosyal uygulamalarının bütün çıplaklığıyla göz önünde olduğunu belirten Ceylan, sözlerine şöyle devam etti: "2014 ve 2015 yılları için hükümet ile kamu çalışanları adına, en çok üyeye sahip konfederasyon olan Memur-Sen arasında imzalanan sözde toplu sözleşmede, memur emeklilerine 2014 yılının tamamı için brüt 175 lira, aylık artışı verilmesi sağlanmıştı. Ancak bu 175 lira, emekli aylıklarına 143 lira olarak yansımaktadır. Bu rakam seyyanen büyük bir artış gibi görünse de, yılın tamamı için verildiğinden, aylıkların reel olarak gerilemesine yol açacak ve yoksulluğu artıracaktır. Diğer yandan SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin aylıkları ise 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasındaki altı aylık dönem için TÜİK tarafından açıklanmış olan yüzde 3,27 oranındaki TÜFE artışı olarak artırıldı."

Konuşmasında 17 Aralık tarihinde İstanbul merkezli olarak başlayan yolsuzluk operasyonuna da değinen Bekir Ceylan, şunları söyledi: "Bu operasyon AKP'nin 11 yıllık iktidarının üzerinde oturduğu kirli ilişkileri ifşa etmiştir. Operasyonu komplo olarak açıklayıp, karşı koymaya çalışan iktidar, devlet içinde devlet olan bir gücün yargıya ve emniyete hakim olarak kendisini tasfiye etmeye çalıştığı şeklindeki propaganda ile operasyonu değersizleştirmeye ve bir kez daha mağduru oynamaya çalışmaktadır."

CİHAN

Emekliler, maaşlarına yapılan zammı protesto etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×