El işi, göz nuru eserler sergileniyor

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ilkbahar döneminde açılan hanımlara yönelik meslek edindirme kurslarının sona erdiğini ve kurs süresince el emeği göz nuru eserlerin yer aldığı yılsonu sergisinin açıldığını söyledi....

El işi, göz nuru eserler sergileniyor
18 Haziran 2014 Çarşamba 15:48

Melikgazi Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç, ilkbahar döneminde açılan hanımlara yönelik meslek edindirme kurslarının sona erdiğini ve kurs süresince el emeği göz nuru eserlerin yer aldığı yılsonu sergisinin açıldığını söyledi.

Halkın, özellikle hanımların beğenisine sunulan eserlerin kursiyerler tarafından yapıldığını ve hepsinin birer Anadolu motifi taşıdığını dolayısı ile birer sanat eseri olduğunu belirten Başkan Memduh Büyükkılıç, "Melikgazi Belediyesi'nce her yıl ilk ve sonbahar olmak üzere iki dönem meslek edindirme kursları açıyoruz. 17 ayrı semtte kurs merkezimiz mevcuttur. Makrome, kuaförlük, Ev tekstili, giyim, takı-tasarım, dikiş, nakış, tekstil boyama, kilim dokuma gibi branşlar da açılan kurslara ev hanımları büyük ilgi göstermektedir. Ev hanımları bu vesile ile boş zamanlarını öğrenerek değerlendirmekte, hem de ev ekonomilerine katkı sağlamaktadırlar." dedi.

Melikgazi Kaymakamı Erkaya Yırık, İlçe Milli Eğitim Müdürü Tuncay Demir, belediye meclis üyeleri, mahalle muhtarları ve belediye birim müdürleri sergide yer alan eserleri tek tek gezerek bilgi aldı ve bu güzel eserlerinden dolayı kursiyerleri tebrik etti.

Bu tür kurslar ile Anadolu kültür ve sanatının öğretildiğini, gelecek kuşaklara aktarılmasına vesile olduğundan dolayı ise bölgesel kültürün yaygınlaştırıldığını ifade eden Başkan Büyükkılıç, ilkbahar dönemi meslek edindirme kurslarının 3 ay boyunca toplam 180 saat üzerinden verildiğini ve bu sergide toplam 2 bin 475 eserin sergilendiğini kaydetti.

Büyükkılıç, Melikgazi Belediyesi merkez hizmet binasında yer alan sergi salonunda açılan el sanatları sergisinin bir hafta süre ile açık kalacağını ve mutlaka gezilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×