Eğitim-Bir-Sen: Huzur ve kardeşlik ortamını Batı medeniyeti getiremedi

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, dünyada insan merkezli, her bakımdan yüksek bir medeniyet kurmuş, bütün çabasını ise insanlığın iki cihan saadeti için oraya koyan bir medeniyetin müntesipleri olduklarını ifade etti.

Eğitim-Bir-Sen: Huzur ve kardeşlik ortamını Batı medeniyeti getiremedi
09 Aralık 2013 Pazartesi 18:28

Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, dünyada insan merkezli, her bakımdan yüksek bir medeniyet kurmuş, bütün çabasını ise insanlığın iki cihan saadeti için oraya koyan bir medeniyetin müntesipleri olduklarını ifade etti.

Özer, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Batı medeniyetinin insanlığın tamamı bir yana, Batı toplumunu da topyekûn mutluluğa taşıyamadığını dile getirdi.

Özer, şöyle dedi: “Batı’da temel insan hakları yadsınmış, can emniyeti, mal emniyeti, ırz-namus emniyeti, nesil emniyeti ayaklar altına alınmıştır. Gidilen yolun çıkmaz sokak olduğunun farkına varan Batı aydını, insana doğru yönelen ama güçlü bir enerjiden yoksun yeni bir yaklaşımı meydana çıkarmış, kimi hakların standardını oluşturmaya ve hayata geçirmeye çalışmıştır. Bugün Batı medeniyetinin insan hakları bağlamında bize yönelttiği standartlar vaktiyle dünyaya ecdadımızın öğrettiği standartların kırıntılarıdır. Batı medeniyetinin insan hakları standardı, aynı zamanda bir çifte standart örneğinin tezahürüdür. Çünkü Batı dünyası, insan hakları havariliğini sadece kendi halkı için sergilemekte, söz konusu Müslüman halklar olunca kılını kıpırdamamayı vazife saymaktadır.“

“EN UCUZ KAN MÜSLÜMAN KANI”

“Bugün dünyada en ucuz kanın Müslüman kanı olması bunun işaretidir.” diye devam eden Özer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Batının emperyalist yaklaşımları nedeniyle, Müslüman halklar arasına nifak tohumları atmasının doğal sonucu olarak ortaya çıkan trajedi, Birleşmiş Milletler ve insan hakları kuruluşlarının umurunda bile olmamaktadır. Dünyanın pek çok yerinde Müslüman halklar zulüm altında inlemekte, canı, malı, ırz-namusu ayaklar altına alınmakta; Batı kendi çıkarları için dünyayı adeta ateşe vermektedir. Geçmişte Bosna’da yaşanan vahşete seyirci kalınması; Batı’nın yüzkaralığı için yeter de artar bile. Bugün Suriye’deki katliamlar, Mısır’daki alçak darbe, Irak’ta, Filistin’de, Afganistan’da, Doğu Türkistan’da, Arakan’da ve daha pek çok halkı Müslüman ya da Müslüman halkların yaşadığı ülkede patlayan bombalar, Guantanamo gibi insan onurunun hiçe sayıldığı işkence merkezlerinin varlığı ve akan kanlar ‘İnsan Hakları’nın sadece lafının edildiği bir dünyayı resmetmektedir.”

“BM ADALETSİZLİK YAPISIDIR”

Birleşmiş Milletler’in (BM) adaletsizlik üzerine kurulmuş bir yapı olduğunu öne süren Ahmet Özer, “Beş daimi üyenin bulunuşu, her birinin veto hakkına sahip oluşu, bu adaletsiz yapının Müslümanlar lehine çalışmayacağını göstermektedir. Çünkü Batı, olaylara insan temelli değil inanç merkezli yaklaşmaktadır. Müslüman ülkelerdeki Batı tezgâhlı oluşturulmuş yapılar, rejimler, krallar, diktatörler, Batının günah galerisi arasındadır. İslam ülkelerinin bir araya gelerek kendi meselelerini kendilerinin halletmesine imkân sağlayacak her türlü yolun tıkanması ise zulmün ve zorbalığın devamına olanak sağlamaktadır.

Ülkemizde batılılaşma süreciyle birlikte temel insan hakları bağlamında en büyük saldırının inanma ve inandığını yaşama hakkına yönelmesi bu açıdan bakıldığında tesadüf değildir. Batılılaşma süreciyle birlikte yaklaşık ikiyüz yıldır inananlar ikinci sınıf vatandaş muamelesi görmüş, negatif ayrımcılığa tabi tutulmuştur. Bu hususta en büyük zulüm ise inancı gereği başını örten kadınlara uygulanmıştır. Başörtülü kadınlar diğer temel haklarından yoksun bırakılmış, öğrenim görme ve çalışma hakları ellerinden alınmış, annesi ya da eşi başörtülü olan erkeklerin de çeşitli ayrımcılıklara tabi tutulmasıyla ayrımcılık sembolleşen başörtüsü üzerinden hem kadına hem de erkeğe yapılagelmiştir. “ yorumunu getirdi.

“İNSAN MERKEZLİ BİR SENDİKAYIZ”

Eğitim-Bir-Sen’in, medeniyet köklerine sadık bir teşkilat olarak kendisini “İnsan merkezli sendika” olarak takdim ettiğini anlatan Özer, onun için sadece çalışanların ve üyelerinin ‘sendika’ sözcüğünün kapsamı içerisindeki beklentilerini karşılamayı değil, beslendiği medeniyet değerlerinin de bir gereği olarak insanların inanma ve inandığını yaşama hakkın mücadelesinin başat konusu saydığını vurguladı.

Özer, şöyle devam etti: “Bugün ülkemizde inandığı gibi yaşamak isteyen insanlara yönelik ayrımcı uygulamaların pek çoğunun tarihin çöp sepetine atılmış olmasının arkasındaki örgütlü gücün, altındaki imzanın ve akıtılan terin Eğitim-Bir-Sen olması, “insan merkezli sendikacılığın” tezahürüdür. Kamu kurumlarında başörtülü çalışanların hiçbir ayrımcılığa tabi tutulmadan hizmet üretmelerini sağlamak için çeşitli eylem ve etkinlikler sonrası başlattığımız imza kampanyası ve akabinde aylarca süren sivil itaatsizliğimizin kazanıma dönüşmesi, ülkemizin insan hakları karinesine sağladığımız olumlu katkı olmuştur. Başörtülü bir milletvekilinin TBMM’den zorla çıkarıldığı ve başörtülü oluşundan ötürü itibarsızlaştırıldığı günlerden başörtülü milletvekillerinin özgürce yasama faaliyetlerine katıldığı günlere gelişte azim karalılık ve ilkesel duruş vardır. Bu ilkesel duruş ve kararlı mücadele üniversitelerde başörtüsü ile öğrenim gören kızların artık bütün enerjilerini okumaya, araştırmaya, gelişmeye harcamalarının da yolunu açmıştır. Ülkemizde kadınları kategorize eden anlayışların artık geride kalması, kadına yönelik şiddet ve ahlaki yozlaşmayı da içerisine alçak şekilde devam etmeli, toplum geleceğe güvenle bakmalıdır.”

“SALİH MİRZABEYOĞLU YENİDEN YARGILANMALI”

Özer, ‘çözüm süreci’ diye adlandırılan ötekilerin berikileştirilmesi süreci için; devletin milletinden milletin devletine geçişle taçlandırılması, insanı merkeze yaklaşımlar devletin mekanizmasının her tarafına sirayet etmesi ve bu ülkede bir daha ortaçağ karanlığını andıran darbe ortamları yaşatmaması temennisini dile getirdi.

İnandığı gibi yaşamak isteyen insanlara yönelik en ağır saldırıların gerçekleştirildiği, insan hakları ihlallerinin adeta zirveye çıktığı meş’um 28 Şubat günleri dâhil, antidemokratik zeminlerde inancını yaşamasından dolayı hakları gasp edilenlerin haklarının bir kısmının verilip helallik istenmesi gibi bir durum söz konusu olduğuna da dikkat çeken Özer, “İnsanlarımız başörtülü olmalarından ve inandığını yaşamalarından ötürü ne kaybetmişlerse tamamının tazmin edilmesi ve devletçe özür dilenerek iadesinin yerine getirilmesi gerekmektedir. Hükümetin bu konuda attığı adımları önemsiyor ve mağduriyetlerin giderilmesi noktasında devamını bekliyoruz.

Darbe dönemlerinin zifiri karanlığında derdest edilerek, adaletin omuzlardaki yıldızlarla ölçüldüğü ortamlarda, emir komuta zinciri altında yargılanan ve bugün hala hapishanelerde çile dolduran başta Salih Mirzabeyoğlu olmak üzere, adaletin tecellisi için bütün düşünce mahkûmlarının adil mahkemelerde yeniden yargılanmasını talep ediyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle insan hakkı ihlalinin olmadığı bir dünya dileğiyle diyoruz.” diyerek açıklamasını tamamladı.


CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×