Ege'de bugün 27 mülteci öldü, 362'si ise yoldan çevrildi

Ege'de bugün Avrupa'ya geçmeye çalışan mültecilerden 27'si hayatını kaybetti. Ölenlerden 11'i çocuktu. Avrupa'ya geçmeye çalışan 362 kişi ise güvenlik güçleri tarafından engellendi

Ege'de bugün 27 mülteci öldü, 362'si ise yoldan çevrildi
08 Şubat 2016 Pazartesi 17:14

Son Haberler 

Ege Denizi'ni kullanarak Avrupa'ya geçmeye çalışan mültecilerin dramı bitmek bilmiyor. Son olarak bugün Ege Denizi'ne açılan mültecilerden 27'si hayatını kaybetti. 

Çanakkale'nin Ayvacık İlçesi'nde jandarma tarafından yapılan denetimlerde, yasa dışı yollarla Yunanistan'ın Midilli Adası'na gitme hazırlığı yapan 362 sığınmacı yakalandı. Organizatör olduğu öne sürülen 10 kişi ise gözaltına alındı.

Ayvacık Jandarma Komutanlığı'na bağlı ekipler, bu sabah, ilçeye bağlı Behramkale, Kayalar, Büyükhusun ve Gülpınar köylerinde sığınmacı kaçakçılığına yönelik operasyon düzenledi.

Yapılan kontrollerde, aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu Suriye, Afganistan ve Irak uyruklu 362 sığınmacı yakalandı. Operasyonlarda 10 organizatör şüphelisi de gözaltına alındı.

Kaçak geçişlerde kullanıldığı belirtilen beş minibüs, iki otomobil, iki bot, iki bot motoru ve bir tekne ele geçirildi.

Yakalanan kaçaklar minibüs ve otobüslerle Ayvacık Jandarma Komutanlığı'na götürüldü. Sığınmacıların Ayvacık'taki Yabancılar Geri Gönderme Merkezi'ne teslim edileceği öğrenildi.

TEKNE BATTI

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk Mahallesi'den, yasa dışı yollardan Yunanistan'ın Midilli Adası'na geçmek isteyen mültecilerin içinde bulunduğu tekne alabora oldu, şu ana kadar 27 mültecinin cesedi bulundu.

Ege Denizi'nde fırtına nedeniyle bir haftadır denize açılamayan mülteciler havanın kısmen sakinlemesi üzerine haftanın ilk günü yine yola düştü. Midilli'ye geçmek isteyen mültecilerin sık kullandığı Çanakkale'nin Ayvacık ilçesi ile İzmir'in Dikili ilçesi sahillerinde güvenlik güçlerinin sıkı önlem alması nedeniyle insan kaçakçıları farklı rotalara yöneldi. Bugüne kadar kaçak geçiş için fazla kullanılmayan Balıkesir'in Edremit İlçesi Altınoluk Mahallesi'nden sabah erken saatlerde tekneye doldurulan mülteciler denize açıldı. Ancak fırtına ve aşırı yük nedeniyle tekne denize açıldıktan iki mil sonra alabora oldu. İmdat çağrıları üzerine Dikili, Ayvalık ve Ayvacık'tan Sahil Güvenlik güçleri yardıma koştu. Ekipler dört kişiyi denizden kurtarırken aralarınca çok sayıda çocuğun da olduğu 24 mültecinin cesedini denizden topladı. Cesetler, Altınoluk Balıkçı Barınağı'na getirilip buradan da belediyeye ait zabıta kamyonetleriyle Altınoluk Cemevi'ne götürüldü. Sahil Güvenlik'e ait botlar, helikopter ve bir uçak bölgede arama kurtarma çalışmasına devam ediyor. Bu arada sabah saatlerinde

Dikili açıklarında botun batması sonucu 11 mültecinin hayatını kaybettiği yolundaki ihbarla, Altınoluk açıklarındaki facianın aynı olay olduğu ortaya çıktı.

11'İ ÇOCUK 27 ÖLÜ

Balıkesir'in Edremit İlçesi'ne bağlı Altınoluk Mahallesi'nden çıkılan umut yolculuğunda alabora olan mülteci teknesinde ölenlerin sayısı 27'ye ulaştı. Ölenlerin 11'inin çocuk olduğu öğrenildi. Ölen çocuklardan 5'inin ise kız olduğu kaydedildi. Olayda 1'i kadın 4 kişinin kurtarıldığı, 1 kişinin hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Kurtulanların teknede 40'ın üzerinde kişinin olduğunu söylemesi nedeniyle, bölgedeki arama kurtarma çalışmalarının aralıksız sürdüğü bildirildi.

Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, "Ölenlerin 11'i çocuk. 4 yaralı mevcut. Arama çalışmaları sürüyor" dedi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×