Düşen uçaklarla ilgili en çarpıcı iddia

Emekli asker ve güvenlik uzmanı Mete Yarar, düşen F-4 uçaklarıyla ilgili çarpıcı bir iddiada bulundu; "O kazalarda farklı konular var" dedi.

Düşen uçaklarla ilgili en çarpıcı iddia
05 Mart 2015 Perşembe 12:54

Konya'da azalma gösteren F-4 uçağında 2 askerimiz daha şehit oldu. Geçtiğimiz hafta da Malatya'da 2 F-4 tipi askeri uçak düşmüş 4 pilotumuz şehit olmuştu.

F-4 kazaları hakkında en çarpıcı yorum emekli asker ve güvenlik uzmanı Mete Yarar'dan geldi.

"NEDEN HİÇBİRİSİ ATLAMA GİRİŞİMİNDE BULUNAMADI?"

CNN Türk diri yayınına gelen Yarar çarpıcı izahatlarda bulundu. "Son üç kazada 6 pilotumuz da şehit oldu. Neden hiçbirisi atlama girişiminde bulunamadı." diye soran Mete Yarar "Bir tahminim mevcut lakin şu an paylaşamayacağım. O kazalarda değişik konular var." dedi.

DIŞ MÜDAHALE İHTİMALİ

Uçakların düşmesinden ziyade askerlerin fırlatma koltuklarını harekete geçiremediğine dikkat çeken Yarar, bir "dış müdahale" ihtimali üstünde durdu.

DÜNYA BU UÇAKLARDAN ÇOKTAN VAZGEÇTİ

Dünya, "Fantom" adıyla da isimlendirilen RF-4'lerden çoktan vazgeçti. ABD, uçakları 20 sene evvela envanterinden çıkardı. İsrail, İngiltere, İspanya ve Güney Kore de RF-4'leri hurdaya ayırdı. Türk Hava Kuvvetleri ise hala kullanıyor. Bugüne kadar 13 RF-4 düştü, 14 pilot şehit oldu.

1974'TEN BU YANA KEŞİF AMACIYLA KULLANILIYOR

"Fantom" adıyla da isimlendirilen RF-4'ler, Türk Hava Kuvvetleri vasıtası ile 1974'ten bu güne kadar keşif amacıyla kullanılıyor. Uçaklar burunlarında hususi kamera taşıyor. RF-4'lerin 8'i ABD'den 46'sı Almanya'dan alındı. Almanya'dan gelen uçaklar Alman Hava Kuvvetlerince hizmetten çıkarılmıştı. Ömürlerini dolan uçaklardan 16'sı modernize edildi. RF-4'ler halen Eskişehir ve Malatya'daki filolarda vazife yapıyor.

TOPLAM 13 TANE KALDI

Hava Kuvvetleri envanterinde yekün 13 RF-4 kaldı.

ABD, YENİ FÜZELERİN DENEME TAHTASI YAPTI

ABD'de 1996'da emekli edilen RF-4 Fantom harp uçakları, insansız hava aracına dönüştürülüp pilotların atış eğitimlerinde uçan amaç şekilde kullanılıyor. F-4 Fantom harp uçakları, bu uçağı geliştiren ABD'de çoktan gözden düştü. ABD Hava Kuvvetleri, 1996 yılında emekli edilen F-4'lerden envanterinde kalan 254'ünü, Arizona'daki "Davis Monthan" ve New Mexico'daki Holloman hava üslerinde insansız uçan amaç şekilde kullandı. İnsansız hava aracına (İHA) dönüştürülen Fantomlar, yeni füzelerin denenmesinde amaç oldu.

F-4'e daha evvela sahip bulunan İsrail 2004, İngiltere 1992, İspanya 2002'de emekliye ayırırken, Güney Kore bu uçakları F-15 ile yeniledi. ABD McDonnell Douglas firması vasıtası ile 1961 yılında imal edilmeye başlanan avcı ve bombardıman uçağı bulunan F-4 Fantom uçakları ilk şekilde Vietnam Savaşı'nda kullanılmıştı.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×