Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti FETÖ'yü lanetledi

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyetince yayınlanlanan bildiri ile FETÖ darbe girişimi lanetlendi

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti FETÖ'yü lanetledi
23 Temmuz 2016 Cumartesi 16:59

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyetince yayınlanan basın bildirisi ile darbe girişimi lanetlendi.

Doğu Anadolu Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Feridun Fazıl Özsoy, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonunun bildirisini okuyarak, Türk medyasının darbe girişiminden alnının akıyla çıktığını söyledi.

Darbecilerin müdahalesine rağmen medyanın yayınlarını sürdürerek halkın yanında durduğunu belirten Özsoy, şöyle dedi:
"Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Başkanı Nuri Kolaylı'nın da basın bildirisinde dediği gibi Türk medyası darbe girişiminden alnının akıyla çıktı. Özgür ve tarafsız basının demokrasiler için taşıdığı önem, son yaşadığımız girişimde açıkça ortaya çıkmıştır. Demokrasiye sahip çıkarak darbelere kararlılıkla karşı duran Türk medyası, Türkiye’nin aydınlık ve güçlü geleceği için halkımızın yanında saf tutmaya devam edecektir."

Özsoy, Türk medyasının iç, dış darbe ve tehditlere karşı tek yürek olduğunu ifade etti.
Darbe girişimine tepki gösteren ilk sivil toplum kuruluşunun Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu olduğunu dile getiren Özsoy, şu değerlendirmede bulundu:
"Gazetecilik mesleğini milletin değerlerinin dün olduğu gibi bugün ve yarınlarda da yaşanılır kılınması adına, tüm zorluklara rağmen mücadelesini sürdüren bizler, büyük bir karar ve inançla, yaşanan darbe girişiminin demokrasimiz adına endişe verici olduğunu ifade ediyor ve şiddetle kınadığımızı belirtiyoruz. Türkiye’nin sorunlarının çözümünün ancak ve ancak demokratik sistem içinde olmalıdır. Seçimle gelinen makamlardan seçimle uzaklaşılacağına ve hesabın halka verileceğini herkes bilmelidir. Bir başkasına yaşam hakkı tanımayan yaklaşımların, Türkiye'nin gündeminden düşmesi gerekir. Güvenlik güçleri ancak vatanın birliğini korumak maksadı ile kullanılmalıdır. Şanlı Türk ordusu bu tür ahmakça girişimlerle lekelenemeyecektir. Milli iradenin üzerinde başka bir beşeri gücü kabul etmediğimizi haykırıyoruz."

Özsoy, Türk basınının kapsamlı anlamda değişime ihtiyaç duyduğunu söyledi.

Bu süreci sona erdirme ve basın özgürlüğünü gerçek anlamda sağlama günü olduğunu vurgulayan Özsoy, "Beklentimiz, darbe girişiminin yaşandığı ve terörün çirkin yüzünü sık sık gösterdiği bu hassas dönemde, zaman geçirilmeden basının sorunlarını çözümleyen düzenlemelerin yapılmasıdır. Ülkemiz, basın medya alanında kapsamlı bir değişime, yenilenmeye ihtiyaç duymaktadır. Özgürlüklerden çalışma koşullarına, mesleki düzenleme zorunluluğuna kadar bir dizi yenilik, geniş katılımlı çalıştaylar dizisi ile belirlenmeli ve uygulanmaya konulmalıdır. Özgür ve tarafsız basın hepimizin güvencesidir." sözlerine yer verdi.
 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×