Doğruyol: Sağlık Bakanlığı Müsteşarı eylemimizi engellemek istedi

14 Mart Tıp Bayramı'nda iş bırakma eylemi yapacaklarını duyuran Türk Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof.

Doğruyol: Sağlık Bakanlığı Müsteşarı eylemimizi engellemek istedi
12 Mart 2014 Çarşamba 16:08

14 Mart Tıp Bayramı'nda iş bırakma eylemi yapacaklarını duyuran Türk Sağlık Sen İzmir Şube Başkanı Ahmet Doğruyol, Sağlık Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Nihat Tosun’un, bunu engellemek için valiliklere genelge gönderdiğini söyledi. Bu işlemin anayasal bir suç olduğunu iddia eden Doğruyol, ilgili genelgeye göre kamu kurum ve kuruluşlarına sosyal alanlarda izin verilmemesi ve personelin mesai içinde hizmetleri aksatmamasının istendiğini anlattı.

Bu durumun, 1999/44 ve 2003/37 numaralı Başbakanlık genelgesiyle 4688 Sayılı Sendikalar Kanunu'na aykırı bir talimat olduğunu öne süren Türk Sağlık Sen Şube Başkanı Doğruyol, ayrıca eyleme destek veren personelin cezalandırılmasının da önünün açıldığını savundu. Geçen yıllarda Danıştay 1. Dairesi'nin E.2001/3307 ve K.2001/4415 sayılı kararlarında verilen cezaların iptal edildiğini, bu durumun emsal teşkil ettiğini ve il genelindeki 22 bin sağlık çalışanından yüzde 60-70’inin kendilerine destek vereceğini, diğerlerinin de görev gereği acillerde bulunacağını söyledi. Müsteşar Tosun'un diğer genelgelerden haberi olmamasının anlaşılabilir yanı olmadığını savunan Ahmet Doğruyol, “Müsteşar Nihat Tosun, Başbakanlık genelgesi ortadayken böyle bir genelge göndererek açıkça suç işlemiştir. Konuyu genel merkezimize bildirerek, yasal süreç başlatma yoluna gideceğiz.” dedi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×