Dinlemeler'de Yeni Bir Adım

ADALET Bakanı Bekir Bozdağ, dinlemeler konusunda Türkiye'de çok büyük sıkıntılar yaşandığını belirterek, “Cumhurbaşkanı, Başbakan dahil Türkiye’de herkesin dinlendiğine dair kanaatler var kabuller var. Herkes telefonunu yanında taşımaktan çekinen bir nokt

Dinlemeler'de Yeni Bir Adım
01 Şubat 2014 Cumartesi 21:42

Memleketi Yozgat’ta partisinin seçim bürosu açılışı ve aday tanıtım toplantısına katılan Bozdağ, yaptığı konuşmada, 30 Mart’ta yapılacak seçimlerin, oyuncuları açığa çıkarma seçimi olduğunu söyledi. Bozdağ, "Nereden, kim, hangi rüzgarı estirirse estirsin, Yozgatlının yeri Tayyip Erdoğan’ın tam da yanıdır. Tam da yanı başıdır. Kimse bizimle başbakanımızın arasına, kimse Yozgatlı ile Ak Parti’nin arasına duvar öremez. Bu sevda duvar da tanımaz duvar örmek isteyenleri de tanımaz" diye konuştu.

Seçimlere giderken Ak Parti karşıtlarının yeni müttefikler edindiğini ileri süren Bekir Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Yozgat´tan Bozok Yaylasından bir kez de ben sesleniyorum, diyorum ki; Beyhude gayretlerle enerjinizi tüketmeyin, boş yere kendinizi yormayın çünkü bu kadroyu yolundan alıkoymayı kimse başaramadı. Bu kadronun gücü milletten gelen bir güçtür. Her defasında söylüyoruz bu milletle kim güreş tutmuşsa bu milletle kim maç oynamışsa bu milletle kim karşı karşıya gelmişse ister sandıkta, ister başka yerde her defasında kaybetmiştir. Seçimlerde de bu milletle karşı karşıya gelenler kaybetmeye mahkumdur, kaybetmeye mecburdur."

ÖZEL MAHKEME UYGULAMASINA SON VERİYORUZ 

Önümüzdeki hafta içerisinde demokratikleşme paketinin TBMM’nde görüşüleceğini belirten Adalet Bakanı Bozdağ, “Yeni adımlar atıyoruz. Özel Mahkemeleri kaldırıyoruz. Artık Türkiye’de bir tane Ağır Ceza Mahkemesi olacak. Artık Türkiye’de bir tane soruşturma usulü, bir tane yargılama usulü olacak. Özel yargılama usulü özel soruşturma usulü, özel hakim, özel savcı, özel mahkeme uygulamasına son veriyoruz" dedi.

Avukatların ve şüphelilerin dosyayı incelemesi önündeki engelleri kaldıracaklarını, dosyaların saklanması uygulamasına son vereceklerini anlatan Bozdağ, "Herkes dosyasını öğrenecek ne ile suçlandığını bilecek ve savunmasını da hakkını da hukukunu da ona göre savunacak. Bu da son derece önemli, son derece tarihi bir adımdır" diye konuştu. 

DİNLEME KONUSUNA DÜZENLEME 

Dinlemeler konusunda Türkiye de çok büyük sıkıntılar yaşandığını söyleyen Bozdağ, bu konuda da yeni düzenlemeler yapıldığını belirterek konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’de çok büyük sıkıntılar yaşanıyor. Hala insanlarımız, dinlendiklerini düşünüyorlar. Cumhurbaşkanı, Başbakan dahil Türkiye’de herkesin dinlendiğine dair kanaatler var kabuller var. Herkes telefonunu yanında taşımaktan çekinen bir noktada. Böylesi bir noktaya Türkiye’nin gelmesini hiç ama hiç arzu etmedik. Ama maalesef Türkiye’de böyle bir noktaya gelmiş durumdayız. O nedenle yeni bir adım atıyoruz. Dinlemeleri daha sağlıklı bir şekilde olması, hukuka uygun olması tehdidin olmaması için yeni ölçülere bağlıyoruz. Bundan sonra sadece kuvvetli şüpheye dayanarak, başka türlü delil elde edemiyorum diyerek savcılığa dinleme talebinde bulunamayacaklar. Eskiden örgüt dışındaki suçlarda üç ay dinleme vardı. Arkasından üç ay daha olur. Altı ay dinlenirdi vatandaş . Şimdi iki ay dinleme olacak, bir ay da ihtiyaç halinde uzatma imkanı olacak, üç aydan fazla vatandaş dinlenmeyecek. Örgüt faaliyetleri kapsamında olan dinleme dahi üç ay daha yapılabilecek. Altı aya dinleme nihayete erecek." 


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×