Dikkat dağınıklığı 'depresif' hareketleri tetikliyor

Uzmanlar, iş veya okul yaşamındaki başarıda düşüş, konsantrasyonda ve motivasyonda azalmaya neden olan 'dikkat dağınıklığının' son aşamada ise 'depresif' hareketlere neden olduğunu söyledi. Halk arasında dikkat dağınıklığı olarak...

Dikkat dağınıklığı 'depresif' hareketleri tetikliyor
11 Haziran 2014 Çarşamba 18:13

Uzmanlar, iş veya okul yaşamındaki başarıda düşüş, konsantrasyonda ve motivasyonda azalmaya neden olan 'dikkat dağınıklığının' son aşamada ise 'depresif' hareketlere neden olduğunu söyledi.

Halk arasında dikkat dağınıklığı olarak bilinen durumun tedavi edilmesi gereken bir hastalık belirtisi olduğunu kaydeden Medical Park Samsun Tıp Merkezi’nden Psikolog Enise Öziç, “Dikkat dağınıklığı, zaman zaman birçok kişinin yaşadığı bir durumdur. Bu kişilerin ortak rahatsızlıkları genellikle belirli bir işe yoğunlaşmakta güçlük çekme, dikkatini bir alana odaklayamama, yaptığı işi tamamlayamama ve bunlarla beraber yoğun unutkanlık hissi ve dalgınlık şeklinde sıralanabilir. Bu gibi durumların ardından iş veya okul yaşamındaki başarıda düşüş, konsantrasyonda ve motivasyonda azalma ikincil olarak gerçekleşmektedir. Ardından depresif belirtiler de gözlenebilmektedir.” diye konuştu.

Dikkat dağınıklığının sebeplerine bakıldığında, ilk incelenmesi gerekenin nörolojik bir sorun olup olmadığı hususuna vurgu yapan Psikolog Enise Öziç, "Çocukluktan bu yana okul yaşantısında dikkate ilişkin sorunlar yaşanıyorsa örneğin dersi uzun süre dinlemekte, öğretmene odaklanmakta güçlük yaşanması, okul başarısında düşüklük, düzensizlik ve sorumluluk alamama davranışlarının olması gibi durumlarda kesinlikle sorunun nörolojik olup olmadığı bir uzman yardımıyla araştırılmalıdır. Ek olarak hormonel yada biyolojik bir rahatsızlığa sahip olunması da yine dikkat dağınıklığının diğer sebepleri arasında sayılabilir.” dedi.

Her dikkat dağınıklığının sebebinin nörolojik olmadığını söyleyen Öziç “Uzun süreli stresin sonucunda da dikkat dağınıklıkları gözlenebilmektedir. Örneğin iş yada ev yaşamında, sosyal alanda veyahut özel yaşamda var olan problemler beraberinde motivasyon düşüklüğünü, unutkanlığı ve dikkat dağınıklığını getirebilmektedir. Bununla birlikte kişinin zihninin birden fazla durumla meşgul olması o anda zihnini gerekli işe verememesine ardından da dikkat dağınıklığı hissetmesine sebep olmaktadır. Yine ek olarak kişinin aldığı sorumluluğun, kaldırabileceği sorumluluktan fazla olması dikkat dağınıklığına neden olmaktadır.” şeklinde ifade etti.

Bu tür psikolojik sorunlardan kaynaklanan dikkat problemlerine müdahale edilmemesi durumunda kişiye zarar verebileceğini hatırlatan Psikolog Enise Öziç şöyle konuştu: “Bu nedenle bu sorunu yaşayan kişi öncelikle dikkat dağınıklığının altındaki sorunu saptamalıdır. Neden bu problemi yaşadığını kendisine sormalıdır. Ne kadar süredir yaşadığını, özellikle hangi durumlardan sonra dikkat dağınıklığının arttığını gözden geçirmelidir. Sorunun kaynağını tespit ettikten sonra o sorunu çözme odaklı yaklaşmalı ancak bunu yaparken sakin olmalı ve bu sorunu çözebileceğine inanmalıdır. Ancak sorun çözümleyebileceğinden de ağır görünüyorsa ve hatta uyku problemleri, iştah sorunları, hiçbir şeyden zevk alamama gibi depresif belirtiler göstermeye başladıysa o zaman bir uzmandan yardım almalı ve bunu asla ihmal etmemelidir." CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×