Denizli Teknik Tekstil Günü düzenlendi

Denizli Ticaret Odası (DTO), Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından 2013 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında desteklenen “Denizli Tekstil Yenilik ve Tasarım Merkezi” isimli projesi kapsamında Denizli Teknik Tekstil Günü...

Denizli Teknik Tekstil Günü düzenlendi
28 Mayıs 2014 Çarşamba 17:48

Denizli Ticaret Odası (DTO), Güney Ege Kalkınma Ajansı (GEKA) tarafından 2013 Yılı Doğrudan Faaliyet Desteği Programı kapsamında desteklenen “Denizli Tekstil Yenilik ve Tasarım Merkezi” isimli projesi kapsamında Denizli Teknik Tekstil Günü düzenledi. Etkinliğe DTO Başkanı Necdet Özer, GEKA Genel Sekreteri Süleyman Alata, Pamukkale Üniversitesi (PAÜ) Teknoloji Geliştirme Bölgesi (TEKNOKENT) Genel Müdürü Hasalettin Deligöz, Denizli Tekstil ve Giyim Sanayicileri Derneği (DETGİS) Başkanı İsa Dal, PAÜ Tekstil Mühendisliği Öğretim Üyesi ve Denizli Tekstil Yenilik ve Tasarım Merkezi Projesi Danışmanı Doç. Dr. Yıldıray Turhan, TEKS-TAR Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Işık Tarakçıoğlu, İspanya Araştırma Merkezi Akıllı Tekstiller Araştırma Grubu Başkanı Mr. Jose Gisbert Gomis, Ege Üniversitesi Tekstil Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Faruk Bozdoğan ve Denizlili tekstilciler katıldı.

Programın açılışında konuşan DTO Başkanı Özer, projenin tekstil tasarım alanında fizibilite çalışması niteliğinde olduğunu belirterek, “Aslında temel felsefesini, uygulama süreci itibariyle bu alanda bir ilk adım ve taban oluşturma çalışması olarak da ifade etmek mümkündür.” dedi. Denizli Tekstil Yenilik ve Tasarım Merkezi projesi çerçevesinde Güney Ege Bölgesi’nin rekabet düzeyini arttıracak, bölgesel kalkınmaya ivme kazandıracak, sürdürülebilir çevre ve altyapının geliştirilmesini sağlayacak merkezin kurulmasının ilk adımı olan üç aylık fizibilite çalışmasının tamamlanmak üzere olduğunu kaydetti. Necdet Özer, “Bölgemizin ekonomik konumunu sürdürülebilir nitelikte güçlendirecek teknoloji ve tasarım gelişimine öncülük edecek Denizli Tekstil Yenilik ve Tasarım Merkezi’nin kurulmasıyle küresel rekabet gücünün ve sektör yatırımlarının arttırılması amacıyla bölgede moda ve trend yaratabilecek düzeydeki tasarımların teşvik edilmesi, projemizin öncelikleri arasında yer almaktadır.” şeklinde konuştu.

Genel Sekreteri Alata ise ar-ge ve yeniliğin önemin dile getirdi: “2002 yılında kamunun ar-ge harcamaları 114 milyon lira civarındayken 2013 yılına geldiğimizde 2 milyar lira civarına ulaşmıştır. Kamu ve özel ar-ge harcamalarına baktığımızda, toplam harcamalar 2002 yılında 1,8 milyar lirayken 2013 yılında ise 13 milyar liraya çıkmış. 2023 yılı hedeflerine ulaşmanın yolu, ar-ge ve yenilikten geçiyor.”

Doç. Dr. Turan da Denizli’de bir araştırma merkezi kurulması gerektiğini ifade ederek, “Birçok araştırma merkezi, ülkemizde çok ciddi maddi kaynaklar aktarılarak ve altyapısı oluşturularak kurulmuş ve daha sonra sürdürebilirliklerinde sıkıntı yaşanmıştır, devamlılığını sağlayamamıştır. Dolayısıyla sonuç olarak bu araştırma merkezleri nihayetinde ya bir üniversitenin bölümüne devredilmiş ya da sadece yalnızca bir test analiz merkezi olarak işlevini sürdürmüştür. Denizli’de altyapı açısından çevredeki üniversiteleri de düşündüğümüzde tekstil araştırma merkezi bakımından hiçbir sıkıntı olmadığını, gelişmiş cihazlara sahip olduğunu gördük.” ifadelerini kullandı.

Etkinlik sonunda konuşmacılara plaket takdim edildi. CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×