Demirel için 9 göletli anıt mezar yapılıyor

Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de, 9’uncu Cumhurbaşkanı 90 yaşındaki Süleyman Demirel için anıt mezar yapılıyor. 58 bin metrekare alan üzerine yapılan anıt mezarda, Demirel’in Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı olmasını...

Demirel için 9 göletli anıt mezar yapılıyor
21 Temmuz 2014 Pazartesi 16:08

Isparta’nın Atabey ilçesine bağlı İslamköy'de, 9’uncu Cumhurbaşkanı 90 yaşındaki Süleyman Demirel için anıt mezar yapılıyor. 58 bin metrekare alan üzerine yapılan anıt mezarda, Demirel’in Türkiye’nin 9. Cumhurbaşkanı olmasını simgeleyen 9 gölet yer alıyor.

Süleyman Demirel için doğduğu topraklarda, İslamköy’de anıt mezar inşa ettiriliyor. 2000 yılında kardeşi inşaat yüksek mühendisi Şevket Demirel tarafından Çalca Tepe’ye çam ağaçları dikilerek 58 bin metrekare alan üzerine yapımına başlanılan, Anıtkabir’den sonra kurulduğu alan bakımından Türkiye’nin en büyük anıt mezarının, yıl sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor. 12 metre yüksekliğinde olacak anıt mezarın havzasına, dünyanın dört bir yanından getirilen bölge iklimine uygun farklı türde ağaçlar dikildi. Bir zamanlar kayalıklar ve kıraç topraktan ibaret olan Çalca Tepe’de şu an bölge iklimine uygun farklı türden ağaç ve fidanlar dikilerek orman oluşturuldu. Ormanın bir diğer farklı yönü de ağaçların arasına döşenen borularla sulamanın devamlı yapılacak olması. Böylece kurak günlerde ağaçların susuz kalması önlenecek. ’Dünya Ormanı’ adı verilen orman, Demirel’in yarım yüzyıldan fazla siyaset ve dünya liderliği iddiasını simgeliyor. Anıt mezar havzasında, 9 ayrı suni gölet bulunuyor. Her biri farklı derinliklerde olan bu 9 gölet, Demirel’in Türkiye Cumhuriyeti’nin 9. Cumhurbaşkanı olmasını simgeliyor.

Öte yandan 2010 yılında yapımı tamamlanan İslamköy'deki Süleyman Demirel Demokrasi ve Kalkınma Müzesi de ziyaretçilerini ağırlamaya devam ediyor. Bahçesinde Süleyman Demirel'in heykeli bulunan külliyede, farklı ağaç ve çiçeklerin çokluğu ziyaretçilerine güzel bir hava tattırıyor.

Isparta’ya daha önceki gelişinde anıt mezar alanını inceleyen Süleyman Demirel, şunları söylemişti: "Bu proje dünyada bir numunedir. Çalca Tepe geçmişte kayalıklardan ve kıraç topraktan ibaret bir alandı. Kardeşim önderliğinde yürütülen çalışmalar sayesinde bu hale geldi. Buradaki çamlar dünyanın en şanslı çamları. Çamın dünyada sulandığı tek yer burası. Burası Şevket Bey’in eseridir. Benim hemşerilerim de kendisine kucak açmıştır. Hep yardımcı olmuşlardır. Kıraç tepe, bugün Türkiye’nin yeşil envanterine girmiştir. Bu bir ülkenin topraklarına yapılabilecek en büyük iyiliktir." CİHAN

Demirel için 9 göletli anıt mezar yapılıyor


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×