ÇÜ'de hapishaneler, sivil toplum ve üniversitelerin rolü tartışıldı

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Hukuk Fakültesi ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) iş birliği ile ‘Cezaevleri ve Hukuk’ konulu konferans düzenlendi.

ÇÜ'de hapishaneler, sivil toplum ve üniversitelerin rolü tartışıldı
17 Nisan 2014 Perşembe 11:38

Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Hukuk Fakültesi ve Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST) iş birliği ile ‘Cezaevleri ve Hukuk’ konulu konferans düzenlendi. ‘Üniversitelerde Hapishaneleri Konuşuyoruz’ adlı sosyal sorumluluk projesi kapsamında gerçekleştirilen konferansta, hapishaneler, sivil toplum ve üniversitelerin rolü tartışıldı.

ÇÜ Hukuk Fakültesi 4. sınıf amfisinde gerçekleştirilen ‘Cezaevleri ve Hukuk’ başlıklı konferansın moderatörlüğünü Çukurova Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ceza ve Ceza Muhakemesi Hukuku Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Günal Kurşun yaptı. “Üniversitelerde Hapishaneleri Konuşuyoruz” etkinliği kapsamındaki konferansa konuşmacı olarak da, Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği Başkanı Zafer Kıraç ile Mahsus Mahal Derneği’nden Aytekin Yılmaz katıldı.

Ceza infaz sisteminde cezaevlerinin önemi, insan hakları açısından cezaevlerinde bulunması gereken standartlar ve Avrupa Birliği’nin bu konudaki düzenlemelerinin masaya yatırıldığı konferansta CİSST Başkanı Zafer Kıraç, Adalet Bakanlığı’nın yeni cezaevleri yapılması için ihale başlattığını söyleyerek, “Yakın bir gelecekte cezaevlerinin kapasitesi iki katına çıkacak.” dedi. Aytekin Yılmaz ise, cezaevlerinde bulunan tutuklu ve hükümlülerin, barınma ve sağlık koşullarına değindi. Yılmaz, ayrıca eski mahpusların, yeniden topluma kazandırılması için yapılması gerekenlerle ilgili öneriler sundu. Konferans, Hukuk Fakültesi öğrencilerinin konuya ilişkin sorularının yanıtlanmasıyla sona erdi.
CİHAN

ÇÜ'de hapishaneler, sivil toplum ve üniversitelerin rolü tartışıldı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×