ÇÜ ‘Erasmus+ Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Tanıtım Etkinliği’ düzenlendi

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yeni bir döneme girdi.

ÇÜ ‘Erasmus+ Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Tanıtım Etkinliği’ düzenlendi
06 Mart 2014 Perşembe 18:03

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları, 1 Ocak 2014 tarihinden itibaren yeni bir döneme girdi. 2007-2013 yılları arasında “Hayat Boyu Öğrenme ve Gençlik Programları” adı ile yürütülen programlar, 2014-2020 yılları arasında “Erasmus+” adı altında uygulanmaya devam edecek. Yeni uygulamayla ilgili Çukurova Üniversitesi’nde (ÇÜ), projelere ilişkin bilgilendirme ve proje hazırlama programı düzenlendi.

Bu yıl dördüncüsü düzenlenen ve Çukurova Üniversitesi’nin ev sahipliği yaptığı “Erasmus Plus Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Tanıtım Etkinliği” Mithat Özsan Amfisi’nde gerçekleştirildi. Toplantıya, Adana, Antalya, Mersin, Sivas, Kayseri, Gaziantep, Malatya, Kahramanmaraş, Nevşehir, Niğde, Konya, Kilis, Hatay, Osmaniye, Şanlıurfa’da bulunan yükseköğretim kurumları temsilcileri katıldı.

Toplantının açılış konuşmasını yapan Çukurova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kibar, uluslararasılaşmaya büyük önem verdiklerini belirterek, Avrupa Birliği ülkelerinin yanı sıra diğer ülkelerle de bilimsel alanda iş birliği yapmayı hedeflediklerini söyledi.

Rektör Prof. Dr. Kibar, Erasmus kapsamında birçok ülke ile ikili anlaşmalar yaptıklarına vurgu yaparak, 2800’den fazla öğrenci ve 250’nin üzerinde personelin bu programlara katıldığını hatırlattı. Rektör Prof. Dr. Mustafa Kibar, “Çukurova Üniversitesi olarak Erasmus programından azami ölçüde yararlanarak, başta Almanya, Polonya ve İtalya olmak üzere toplam 23 Avrupa ülkesinde 350'den fazla ikili anlaşma yaptık. Yapılan anlaşmalar çerçevesinde 2800'den fazla öğrencimiz ve 250'den fazla personelimiz Avrupa ülkelerindeki üniversitelerin değişim programlarına katıldı. 600'e yakın Erasmus öğrencisi ve 150'ye yakın personel, Üniversitemizde Erasmus Hareketliliği kapsamında misafir edildi. Erasmus programı dışında yapılan iş birliği protokolleri kapsamındaysa 25'e yakın ülkeyle ortak çalışma yapılmış ve 49 ülkeden toplam 749 uluslararası öğrenci Üniversitemizde eğitim almıştır.” dedi.

Açılış konuşmasının ardından, AB Eğitim ve Gençlik Merkezi Erasmus Programı Koordinatörü İlyas Ülgür, yükseköğretim kurumları için Erasmus+’ı anlatarak, programın uygulamaları hakkında bilgi verdi. Daha sonra Yaşar Üniversitesi Avrupa Birliği Merkezi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Ayselin Yıldız, proje geliştirme ve planlama konusunda katılımcılara bilgi aktardı.
CİHAN

ÇÜ ‘Erasmus+ Ana Eylem 2 Stratejik Ortaklıklar Tanıtım Etkinliği’ düzenlendi


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×