"Çocuklarımızla rahatı değil, hayatı paylaşmalıyız"

Ordu Özel Sahil Koleji'nde düzenlenen 'Aile İçi iletişim, Çocuk Başarısında Anne-Baba Etkisi ve Rolü' konulu seminerde Fatih Üniversitesi Öğretim Görevlisi Eğitimci-Yazar Efkan Yeşildağ, ailelelere önemli mesajlar verdi.

06 Aralık 2013 Cuma 18:33

Ordu Özel Sahil Koleji'nde düzenlenen 'Aile İçi iletişim, Çocuk Başarısında Anne-Baba Etkisi ve Rolü' konulu seminerde Fatih Üniversitesi Öğretim Görevlisi Eğitimci-Yazar Efkan Yeşildağ, ailelelere önemli mesajlar verdi. Seminere. çok sayıda veli katıldı.

Efkan Yeşildağ, çocuk yetiştirme konusunda yapılan yanlışlar ile ilgili olarak, "Rahatına çok düşkün bir nesil yetiştiriyoruz. Kendimiz aç açık kalıyor, ancak çocuklarımızı aç açık bırakmıyoruz. Belli bir yaşa gelmiş olmasına rağmen yatağını, odasını anne topluyor, yemeği, ütüyü, çamaşırı anne yapıyor, hatta çocuğum aman yorulmasın diye ödevlerini bile anne yapıyor. Bu şekilde yetişmiş olan nesiller yarın evlendiklerinde bekliyor ki yine birileri bu işleri yapsın. Karşı tarafa hadi beni mutlu et diyor. Karşı tarafın kendisini mutlu etmesini bekliyor. Daha sonra 'geçinemedik ayrılmak istiyoruz' diyorlar. Çocuklarımıza iyilik değil kötülük yapıyoruz. Çocuklarımızla rahatı değil hayatı paylaşmalıyız. Ailecek yaşadığımız sıkıntıları çocuklarımızla uygun bir dille paylaşmalıyız. Hep hatasız çocuk bekliyoruz. Kendimizin hatalarını görmüyoruz. Hata yapmak kötü bir şey değildir. Çocuklarımız hata yapma korkusu ile iş yapamaz oluyorlar. Hata yapmayan değil hatasından dersler çıkaran çocuklar yetiştirmeliyiz. Çocuğun, kendi problemlerini kendisinin çözmesi sağlanmalı." dedi.

"AKSİ HALDE ÇOCUĞUNUZ HİÇBİR ZAMAN SEVGİYE DOYMAYACAK"

Aile içerisindeki bireylerin rolünü de tanımlayan Yeşildağ, annenin görevinin sevgi ve şefkat olduğunu, babanın ise ailede otoriter ve güçlü olması gerektiğini söyledi. Çocukların kendilerine özgüven duyması ve sorumluk sahibi olması için ebeveynlerin onlara güvenmesi ve sürekli sorumluk vermesi gerektiği söyledi. Özellikle annelerin çocuklarına mutlaka sevdiğini söylemesi gerektiğini ve bunu karşılıklı değil içgüdüsel olarak çocuğuna hissettirmesi gerektiğini belirten Efkan Yeşildağ, "Aksi halde çocuğunuz hiçbir zaman sevgiye doymayacak ve ömrü boyunca etrafındaki bireylerde bunu arayacak. Aradığını bulamayınca da bunalıma girmeye mahkum kalacak." ifadelerini kullandı.

Program sonunda, seminere dinleyici olarak katılan İl Milli Eğitim Müdürün Nevzat Türkkan tarafından Efkan Yeşildağ’a plaket takdimi yapıldı. Program sonunda Yeşildağ katılımcılara kitaplarını imzaladı.
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×