"Çocuklara çığlık atmayı öğretmek yerine aileyi eğitmeliyiz"

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, çocukluk çağı ihmal ve istismarlarının, yabancılardan çok yakındaki kişiler tarafından uygulandığını söyledi. Ejder, “Bu nedenle çocuklara çığlık atmayı öğretmek yerine aileyi eğitmeliyiz.”...

28 Mayıs 2014 Çarşamba 13:03

Aile ve Evlilik Terapisti Dr. Obengül Ejder, çocukluk çağı ihmal ve istismarlarının, yabancılardan çok yakındaki kişiler tarafından uygulandığını söyledi. Ejder, “Bu nedenle çocuklara çığlık atmayı öğretmek yerine aileyi eğitmeliyiz.” dedi.

Adana Optimum Outlet Alışveriş Merkezi tarafından düzenlenen Anne Baba Destek Programı’nın 16'ncısında toplumsal bir yara haline gelen fiziksel ve cinsel istismarı anlattı. Dr. Ejder, çocukluk çağı ihmal ve istismarlarının, çocukların tanımadıkları yabancı kişilerden çok, yakındaki kişiler tarafından uygulandığını kaydetti.

Dr. Ejder, Avşar Sineması Salonu’nda düzenlenen ve dileyen herkesin ücretsiz katılabildiği seminerde, ergenlik çağına doğru çocuk sosyalleşip ailenin yanından uzaklaştıkça ve sosyal medyanın da etkisiyle, yabancıların tehlike riski oluşturduğunu söyledi. Dr. Obengül Ejder, “Zaten bu döneme kadar bilinçli bir ailede yetişmiş genç de bilinçli olacağından, tehlikeyi fark eder etmez ya uzaklaşacak ya da o tür ortamlarda bulunmayacaktır.” dedi.

Çocukların mental, kültürel, bilişsel, duygusal, fiziksel gelişimi için eğitimin önemine dikkati çeken Dr. Ejder, “Her türlü eğitim için 7 yaş çok geç, 3 yaşında çocuğun bilinçlendiği andan itibaren eğitime başlanmalıdır. Bunun öncesinde ailenin eğitimli olması çocuklar için büyük bir şans olacaktır.” diye konuştu.

Dr. Ejder, çocukların fiziksel ve duygusal zararlar görmesinde aile, yakın çevre, öğretmen ve bakıcının büyük rol oynadığını vurgulayarak şunları söyledi: “Unutmayalım ki cinsel istismar yabancılardan çok, yakın tanıdıklardan ve akrabalar tarafından daha çok gerçekleştiriliyor. Özellikle çocuğun güven duyduğu baba, abi, dayı, dede, amca gibi yakın erkekler ya da anne, abla, bakıcı, büyükanne gibi yakın kadınlar tarafından gerçekleştirildiğinde temel güven duyguları sarsılıyor, bu da telafisi imkansız sonuçlar doğuruyor."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×