Çocuk gözüyle Soma faciası

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciası, onlarca kilometre uzaktaki küçük çocukları da etkiliyor. Uludağ Üniversitesi Kreş ve Anaokulu’nda 'Sarı Kelebekler' sınıfı öğrencisi 6 yaşındaki...

Çocuk gözüyle Soma faciası
30 Mayıs 2014 Cuma 16:28

Manisa’nın Soma ilçesinde meydana gelen ve 301 madencinin hayatını kaybettiği maden faciası, onlarca kilometre uzaktaki küçük çocukları da etkiliyor. Uludağ Üniversitesi Kreş ve Anaokulu’nda 'Sarı Kelebekler' sınıfı öğrencisi 6 yaşındaki Cemal Efe Tükenmez, serbest faaliyet saatinde yaptığı bir resimle, Soma’daki maden kazasını nasıl algıladığını yansıttı.

Öğretmenleri, onun bu resmiyle ne anlatmak istediğini sorduklarında Cemal Efe’nin yanıtı şöyle oldu: “Madende patlama oluyor, taşlar düşüyor, yarasalar çıkıyor. Zaten yeraltında hep yarasalar var. Duman olan, karbonmonoksit gazı. Gazdan madenciler zehirleniyor. Siyah olan madenciler yaşamıyor. Turuncu olanlar bayılmış. 112 onları alıp iyileştirecek o yüzden kaşları, gözleri, ağzı yok. Kaşları, gözleri, ağzı ayıldıktan sonra olacak. Turuncu olanlar turuncu kurdelelerin yanına götürülüyor, siyah olanlar siyah kurdelelerin yanına götürülüyor. 112’nin yanındakiler madencilerin arkadaşları.”

CİHAN

Çocuk gözüyle Soma faciası


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×