Cilt bakımının amacı ruh ve beden sağlığını korumaktır

Afyon Kocatepe Üniversitesi AKÜ Dermatoloji Ünitesi Kozmetisyeni Emine Şevik herkesin belli ölçülerde görünümüne dikkat ettiğini, bunun insanların yaratılışı ile ilgili önemli bir konu olduğunu belirtti. Şevik, "İnsan vücudunun dış...

Cilt bakımının amacı ruh ve beden sağlığını korumaktır
03 Mayıs 2014 Cumartesi 16:28

Afyon Kocatepe Üniversitesi AKÜ Dermatoloji Ünitesi Kozmetisyeni Emine Şevik herkesin belli ölçülerde görünümüne dikkat ettiğini, bunun insanların yaratılışı ile ilgili önemli bir konu olduğunu belirtti. Şevik, "İnsan vücudunun dış tabakası olan ve birçok görevleri olan derinin erişkin bir insanın toplam vücut ağırlığının yüzde 15’ini oluşturmaktadır. Vücudumuzun en büyük ve en ağır organı olan deri, cilt altındaki dokuları örter ve onlara destek sağlar. Ayrıca barındırdığı çok geniş damar yapısı ve ter bezleri sayesinde vücut ısısının sabit tutulmasında en temel görevi üstlenir.”dedi.

İnsanların yaşlarının ilerledikçe yaşlılık belirtilerinin vücutta kendini belli etmeye başladığını ifade eden Şevik, bu belirtilerin genelde göz çevresinde başladığını, göz alt torbalarının sarkmaya başladığını kaydetti. Şevik, “Deri, bu bölümden başlayarak kırışık bir yapı haline bürünür. Bu durumu en aza indirmek, yaşanılan süre boyunca oldukça güzel bir görünüme sahip olmak; cilt bakımının önemiyle doğrudan ilgilidir. Cilt bakımına ne kadar önem verilirse, vücuttaki geçen zamanın izleri o derece az görülecektir.”diye konuştu.

Şevik, insan cildinin bir örtü gibi koruma amaçlı yaratıldığını belirterek, bu örtüye yeterince özen gösterilmezse kendini olumsuz şartlara karşı savunamayacağını anlattı.Cilt bakımının vücut ve diş bakımı kadar önemli olduğuna dikkat çeken Şeviki şunları söyledi: “Cildimiz bizim iç aynamızdır, dolayısıyla önce beslenme alışkanlığımızdan başlayıp periyodik bakımlarımızı ihmal etmememizi tavsiye ediyoruz. Cilt bakımının amacı, sadece güzel görünmek değil; aynı zamanda ruh ve beden sağlığımızı korumaktır. Günlük, haftalık ve aylık olarak cilt bakımı yapılması gerekiyor. Toplam 6 farklı cilt türü vardır. Cilt türüne uygulanacak olan bakım farklılık göstermektedir.”

Şevik, cilt bakımının uzman kişiler tarafından yapılmamasının istenmeyen sonuçları beraberinde getirebileceğini ifade ederek, doğru ürünler kullanılarak uzman ellerde yapıldığı taktirde cildin yaşlanmasının geciktirebilecek en etkin sistem olduğunu dile getirdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×