CHP'li Özel: Hangi madenciye giderseniz mitinge götürüldüklerini doğrular

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasıyla ilgili araştırma ve incelemelerde bulunan TBMM Araştırma Komisyonu, ikinci gününde Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi konferans salonunda kazadan kurtulan işçi temsilcileri, işçi yakınları ve maden...

CHP'li Özel: Hangi madenciye giderseniz mitinge götürüldüklerini doğrular
10 Haziran 2014 Salı 14:33

Manisa'nın Soma ilçesindeki maden faciasıyla ilgili araştırma ve incelemelerde bulunan TBMM Araştırma Komisyonu, ikinci gününde Rıfat Dağdelen Anadolu Lisesi konferans salonunda kazadan kurtulan işçi temsilcileri, işçi yakınları ve maden sektöründe çalışanları dinledi. Toplantıya maden işçisi Seyfettin Şen'in, AK Parti mitingine zorla götürüldükleri iddiası damga vurdu. Şen, mitinge gittikleri için gün 30 TL yevmiye aldıklarını, ayrıca benzinli arabalar için 150, gazlılar için 100 lira verildiğini, yemek fişlerinin de muhasebe tarafından ödendiğini söyledi.

Bu iddiayla ilgili konuşan komisyon üyelerinden CHP Manisa Milletvekili Özgür Özel, Soma'da hangi madenciye gidilse doğrulanacağını öne sürdü. Özel, "Soma'da hangi madenciye giderseniz gidin, hangi eve giderseniz gidin, Soma'da hangi kazazedeye ya da aynı madenin önceki sonraki vardiyalarına giderseniz gidin benzer şeyler zaten doğrulanıyor. Sorulan sorulara verilen cevaplar da Soma'da hiç değişmiyor. Burada bugün maden şirketinin temsilcilerinin olduğu, siyasi parti temsilcilerinin olduğu yerde bunları konuşacak kişileri bulmak kolay değil ancak soru cevap sırasında bütün Soma'nın konuştuğu şeyler ortaya çıktı. İşçilere, 'Araba bulursanız mazotunuzu, gazınızı, hattâ herkes eşinden dostundan araba bulup 150 lira mazot parası, 100 lira gaz parası vereceğiz. Yemeğinizi vereceğiz. Hem içeride işleyecek hem dışarıda bir günlük yevmiye daha alacaksınız.' denmiş. Bütün bunlar Soma'nın bildiği şeyler. Zaten iktidar partisi milletvekillerinin burada göstermiş oldukları, komisyon kayıtlarına geçmesinden rahatsızlık duymasına bir şey demiyorum ama bunlar Soma'nın bildiği şeyler." dedi.

'MİTİNGE GÖTÜRÜLEN İŞÇİ BAŞINA 20 BİN LİRA CEZA VERİLSİN'

Esas meselenin tepki göstermek yerine çözüm bulunması olduğunu belirten Milletvekili Özel, "Biz Plan Bütçe Komisyonu'na dedik ki, 'Herhangi bir işçi, herhangi bir patinin mitingine götürülemez. Götürülürse götürdüğü işçi başına 20 bin lira ceza verilir. Bu da geçen hafta alt komisyonda, AK Parti milletvekillerinin oyuyla reddedildi. Biz bunu önerge olarak da sunduk. Kendisine güvenen getirsin, yasal düzenlemeyi koyalım. Bir işçiyi, bir patronun kendi siyasi emelleri uğrunda alet etmesi ki bugün AKP, yarın başka parti olacak. İktidar gücünden korkanların böyle mitinglere gidebileceğini arkadaşlar söyledi. Bunu yasaklayacak bir yasal düzenlemeye biz bugün hazırız. Salı günü AKP getirsin, hemen kanunlaştıralım." şeklinde konuştu.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Manisa mitinginde, "Somalı kardeşlerim nerede?" dediğinde meydandakilerin hep birden baretleri kaldırdığını söyleyen Özel, "Özellikle Başbakan'ın ağzından, 'Somalı kardeşlerim' deyip bareti görüp onunla bir ilişkiye girince hangi Çalışma Sosyal Güvenlik müfettişi, hangi Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı denetçisi bu maden hakkında kötü bir şey yazabilir veya hangisi kapatma kararı verebilir ya da kapatma kararının kaldırılmasına olumsuz yanıt verebilir? Kimse kimseye, 'Ey kardeşim, bu madene ilişme.' demiyor ama bir gün bakan gidiyor, 'Bu maden, benim en güvendiğim maden. İftarı, sahuru burada yaparım.' diyor. Başbakan, o madencileri selamlayıp, 'Kardeşlerim' deyip iletişime giriyor. Sonra müfettiş gidip bağımsız denetim yapacak. O yüzden siyasetin kamburundan kurtulmak lazım. Bugün AKP'nin yaptığı bir şey ortaya çıktı. Yarın iktidar değişir, başka parti olur. Bülent Arınç muhalefete düştüğünde vicdanlı çıkışlar yapıyordu, sonra sus pus oldular. Gelin bir önerge yazalım, bunların yapıldığı durumda tespit edilen işçi başına patrona ceza kesilsin. Ağır bir müeyyide getirelim, demokrasimiz bu kamburdan kurtulsun. CHP olarak biz önergeyi verdik, AKP eğer eğer kendisine güveniyorsa salı günü bekliyoruz." dedi.

Komisyonun çalışmaları hakkında da bilgi veren Özgür Özel, "Komisyon, gerekli görüşmeleri yapıyor. Bugün mesela ilk kez işçileri dinliyoruz. İşçi hoşumuza giden bir şey söylerse o konuyu açalım da hoşumuza gitmeyen bir şey söylerse tepki göstereyim, yüzüm kıpkırmızı olsun. Karşınızdaki işçi, belki eline ilk kez bir mikrofon alıyor. Karşısında 17 tane milletvekili var. Hoşuna gitmeyen bir şey olunca azarlamaya çalışıyorlar. Komisyon üyelerinin böyle sert tepki göstermesi, kendi partisiyle ilgili gerçek ortaya çıkınca tutanağa geçtiğinde, 'Sana bir şey yapmıyorum ama bir sonraki işçi ayağını denk alsın.' demek." şeklinde konuştu.

Dünkü ziyaret sırasında, facianın olduğu madene girişlerin kapatılması sebebiyle giremediklerini de kaydeden Özel, milletvekillerinden 12'sinin madene hiç girmediğini, uzun ayak, pano ve sensörün ne olduğunu bilmediğini söyledi.

'TANRIVERDİ'NİN KOMİSYONDA GÖREVLENDİRİLEMESİ DOĞRU OLMUŞTUR'

CHP Milletvekili Özel, geçen yerel seçimde AK Parti'den Manisa Büyükşehir Belediye başkan adayı olan Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi'nin komisyonda yer almamasıyla ilgili soruya ise şöyle cevap verdi: "Manisa'da Tanrıverdi'nin madenlere olan ilgisi bilinen bir şey. Meclis tutanaklarına geçmiş tartışmalar da var. Bugün komisyonda olabilir miydi? Şehit ailelerinin evlerinde dahi Uyar Madencilik'le ilgili, defalarca kapatılıp açılmasıyla ilgili şikayetlerde bulundu, o da basına yansıdı. Böyle bir yerde bu komisyon araştırma komisyonuysa kendisinin bu komisyonda görevlendirilmemiş olması, araştırmanın selameti açısından doğru olmuştur." CİHAN

CHP'li Özel: Hangi madenciye giderseniz mitinge götürüldüklerini doğrular


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×