CHP'li Matkap: Ayakkabı kutularına paraları paralel yapı mı koydu

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, hükümetin hayali düşman oluşturarak yolsuzlukların üstünü örtemeye çalıştığını söyledi.

CHP'li Matkap: Ayakkabı kutularına paraları paralel yapı mı koydu
16 Mart 2014 Pazar 14:43

CHP Genel Başkan Yardımcısı Nihat Matkap, hükümetin hayali düşman oluşturarak yolsuzlukların üstünü örtemeye çalıştığını söyledi. Nihat Matkap, “Muammer Güler’in evine o para kasalarını, para sayma makinelerini paralel yapı mı koydu. Halk Bankası Genel Müdürü’nün ayakkabı kutularının içine paraları, paralel yapı mı götürdü koydu.” dedi.

Nihat Matkap, Bursa’da Ardanuçlular Kültür, Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’ni ziyaret etti. Dernek üyelerine hitap eden Matkap, yolsuzluk iddialarına değindi. Türkiye’de bardağı taşıran son damlanın; hükümetin 4 bakanı ve oğullarının karıştığı iddia edilen yolsuzluklar olduğunu belirten Matkap, hükümetin başkanının da Cumhuriyet tarihinin en büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalına karıştığını ifade etti.

“HÜKÜMET HUKUKEN VARDIR, FİİLEN YOKTUR”

Matkap, “Bu saatten sonra artık bu hükümet şeklen vardır. Bu hükümet hukuken vardır ama şu an fiilen yoktur. Bu hükümetin Türkiye’yi yönetme takati, morali kalmamıştır. Çünkü ekonomide de ciddi daralma var bütün dünyada. Borçlanmalarla dönen bir ekonomi. Her yıl 100 milyar dolar cari açığımız var. Bunun yanında hukukun üstünlüğü tartışılır hale geldi. Türkiye’de şu an hukukun üstünlüğü mü Tayyip Erdoğan’ın üstünlüğü mü o tartışılıyor.” diye konuştu.

“TOPLANAN PARALARLA 2 MİLYON 900 BİN İŞSİZE 8 YIL MAAŞ VERİLEBİLİR”

CHP’nin; bu dönem ezberleri bozarak halkın egemenliğine dayalı, Cumhuriyet'ten yana olan herkesi çatısı altında buluşturduğunu vurgulayan Matkap, Kemal Kılıçdaroğlu’nun girişimi sayesinde bir seçim öncesi ilk defa giyim kuşam, başörtüsü, inançlar ve alt kimliklerin tartışılmaktan çıktığını kaydetti. Bunların kazanç olduğunu belirten Matkap, şöyle konuştu: “Fakat yolsuzluğun boyutu gerçekten hayal kırıklığı yaptı. Şu an bakanların ve diğer havuz medyası için toplanan paraların miktarı 247 milyar dolar. Bu para ile ne yapılır. 2 milyon 900 bin işsiz var ülkemizde. Bu işsizlere 8 yıl boyunca asgari ücret üzerinden ödeme yapılabilir. 200 bine yakın öğretmenimiz atama bekliyor. Bu para ile 300 bin öğretmenin ataması yapılırdı ve 30 yıl maaş ödenirdi. Emeklilerimizin her birine 25 bin TL ikramiye ödenebilirdi. 6 tane GAP yapılabilirdi.”

“AYYAKABI KUTULARINA PARALARI PARALEL YAPI MI KOYDU”

Bu yolsuzlukların, hayali düşman oluşturarak örtülme şansının olmadığına dikkat çeken Matkap, şöyle devam etti: “Başbakan, seçim meydanlarında bunun hesabını vereceğine, böyle bir şey yoktur diyeceğine, ‘bir paralel yapı var’ diyor. ‘O paralel yapı bana komplo hazırlıyor, Türkiye’nin gelişmesini kıskanıyor, bana darbe yapıldı’ diyor. Sorarım size, Türk halkı bu kadar mı saf. Muammer Güler’in evine o para kasalarını, para sayma makinelerini paralel yapı mı koydu. Halk Bankası Genel Müdürü’nün ayakkabı kutularının içine paraları, paralel yapı mı götürdü koydu. Yolsuzluk, yalnızca maddiyatla ilgili de değil. Başbakan, hakimleri de savcıları da tanımıyor. Bağ-Kur primini ödeyemeyenler hapse girdi bu ülkede, 2 kilo baklava çalanlar 7 sene hapis yedi. Ama ne kadar yargı, savcı varsa onlara dokunacak, görev yerlerini değiştirdi. Operasyona katılacak emniyet güçlerinin tamamının yerleri değişti. Tamamen keyfi bir yönetim, Türkiye’yi diktatörlüğe götüren bir yönetim anlayışı.”

“SANDIKLAR DETERJAN DEĞİL Kİ SENİ TEMİZLESİN”

Başbakan’ın, ‘beni aklayacak yer sandıklardır’ dediğini hatırlatan Matkap, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dünyanın hiçbir demokratik ülkesinde sandıklar aklanma yeri olamaz. Aklanma yeri mahkemelerdir. İstediğin kadar oy al. Sandıklar deterjan değil ki seni temizlesin. Kamu vicdanında sürekli mahkum edilirsin. Eğer biz bütün bunları yok sayarsak. Siyasetçiler için de bu yol olur.”
CİHAN

CHP'li Matkap: Ayakkabı kutularına paraları paralel yapı mı koydu


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×