CHP, rüşvet ve yolsuzluk operasyonun sızdırılması ile ilgili soru önergesi verdi

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın “17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu bazı kişilere önceden sızdırılarak para kazanmaları sağlandı” ifadesi Meclis gündemine taşıdı.

CHP, rüşvet ve yolsuzluk operasyonun sızdırılması ile ilgili soru önergesi verdi
08 Ocak 2014 Çarşamba 14:58

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın “17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu bazı kişilere önceden sızdırılarak para kazanmaları sağlandı” ifadesi Meclis gündemine taşıdı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın, 17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunun önceden sızdırılarak bazı kişilerin döviz aldığı yönündeki ifadeleri Meclis gündemine taşındı. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker Şeker, Bakan Ala’ya operasyonunun önceden kimlere sızdırıldığını ve bu kişilerin hangi tarihte ne kadarlık döviz alımı yaptıklarını sordu. Şeker, İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın yanıtlaması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, TRT’ye verdiği röportajdaki ifadelerine açıklık getirmesini istedi.

Şeker önergesinde şunları söyledi: “17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonunu TRT’ye verdiği bir röportajla değerlendiren İçişleri Bakanı 90’lı yıllardaki yolsuzlukları anımsatarak ‘O zaman sistematik yolsuzluk vardı. 40-50 milyar dolar, bankalar gitti. Böyle sefil bir durum yaşadık. Son operasyonun maliyeti 104 milyar dolar. Nasıl ki o zaman bu işi tezgâhlayanlar dolar almıştı. Şimdi doları kim aldı? Sadece şüpheyle söylemiyorum bunu. Bu nasıl bir ihanettir, ortaya çıkacak. Bu bilgiler önceden sızdırılıyor ve kim ne alıyor' ifadelerini kullanmıştır”

İçişleri Bakanı’nın şüpheden öte ve belgeli olduğunu ima ettiği bu ifadelerine göre, 17 Aralık operasyonu bazı kişilere önceden sızdırılmış, bu kişiler de döviz almak suretiyle para kazanmışlardır diyen Şeker, Bakan Ala’ya şu soruları yöneltti:

“17 Aralık rüşvet ve yolsuzluk operasyonu kim tarafından, hangi tarihte, kimlere sızdırılmıştır? 17 Aralık operasyonunu önceden haber aldığı iddia edilen kişiler hangi tarihlerde, ne kadarlık döviz alımı yapmışlardır? 17 Aralık operasyonu bilgisini önceden birilerine sızdıran ve edindiği bu bilgiyle döviz alımı yaparak para kazanan kişiler hakkında bugüne kadar nasıl bir işlem yapılmıştır? İçişleri Bakanı’nın iddiasıyla ilgili inceleme yapmak üzere BDDK’nın herhangi bir girişimi olmuş mudur? İçişleri Bakanı’nın yukarıda yer verilen ve şüpheden ibaret olmadığı öne sürülen açıklamalarının belgesi var mıdır? Var ise bu belge kamuoyuyla paylaşılacak mıdır? Merkez Bankası tarafından her hafta yayınlanan 'Döviz Tevdiat Hesaplarının Vadelerine Göre Dağılımı' verilerinde, 17 Aralık öncesindeki haftalarda döviz hesaplarında ciddi bir artış görülmediğine göre, İçişleri Bakanı’nın kamuoyunu yanıltıcı beyanlarda bulunmasının gerekçesi nedir?”
CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×