CHP Milletvekili Şeker: Siyasi rant uğruna ülke güvenliği tehlike altında

Dışişleri bakanı, müsteşarı, MİT müsteşarı ve bir orgeneral arasında geçtiği iddia edilen ve internette yayımlanan Suriye ile savaş senaryolarının yer aldığı tapeler Meclis gündemine taşındı.

CHP Milletvekili Şeker: Siyasi rant uğruna ülke güvenliği tehlike altında
28 Mart 2014 Cuma 11:58

Dışişleri bakanı, müsteşarı, MİT müsteşarı ve bir orgeneral arasında geçtiği iddia edilen ve internette yayımlanan Suriye ile savaş senaryolarının yer aldığı tapeler Meclis gündemine taşındı. CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, “Siyasi rant uğruna ülke güvenliği tehlike altında.” dedi.

CHP Gaziantep Milletvekili Mehmet Şeker, Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz tarafından yazılı olarak yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, dışişleri bakanı ve müsteşarı, MİT müsteşarı ve bir orgeneral arasında geçtiği iddia edilen ve internette yayımlanan tapelere dikkat çekerek, “Anlaşılıyor ki aslında kapılar arkasında muhalefetin tüm uyarıları ve söylemleri kabul edilmekte ancak siyasi rant için ülkenin, vatandaşın güvenliği tehlikeye atılmak pahasına gerekli önlemler alınmamaktadır.” diye konuştu.

Hükümetin Suriye sınırında uyguladığı açık kapı politikasının milletin can güvenliğini tehlikeye attığını her fırsatta dile getirdiklerini hatırlatan Şeker, ülke içinde terörist unsurların çok rahat bir şekilde dolaştığını, AKP’lilerin 'Şam’a 3 saatte varırız' söylemlerinin hayali olduğunu, Suriye’deki muhaliflere TIR’larla silah gönderildiğini, seçimler öncesi Suriye’ye girmek için sebepler oluşturulacağını ve bunun yol açacağı tehlikelerin defaten dile getirilmesine rağmen iktidar partisi üyelerinin bu gerçekleri her seferinde yalanladığını ve uyarıları göz ardı ettiğini ifade etti.

"Tapelerde iddia edilen konuşmalardan anlaşılıyor ki AKP’nin yolsuzluk ve rüşvet iddiaları girdabından kurtulabilmek için Mehmetçiklerin, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atmak uğruna Suriye ile savaşa girmek istiyor.” diyen Şeker, Milli Savunma Bakanı'na şu soruları yöneltti:

“MİT müsteşarı “O olduğu (IŞİD’e operasyon) andan itibaren içeride birçok bomba patlar. Sınır kontrol altında değil” ifadelerini kullanmış mıdır? Suriye’den ülkemize bomba patlatma kapasitesine sahip kaç teröristin girmesine izin verilmiştir? MİT Suriye’den gelen teröristlerin ve yapabilecekleri eylemlerin farkında olduğuna göre bunların girişlerine hangi amaçlarla izin verilmiştir? Bu amaç, iktidar partisi için vatandaşın can güvenliğinden daha mı önemlidir? MİT müsteşarının yukarıda verilen son derece ürkütücü ve vahim tespitlerini dışişleri müsteşarının, “Yani içeride bomba momba tabi tabi onları yapacaklar” gibi son derece basit, olağan bir şekilde karşılaması iktidar partisi tarafından da kabul gören bir tutum mudur? Dışişleri bakanının ‘Adamların kapasitesini (Suriye) bildiğimiz için biz girmeyelim diyoruz’ sözleri ile ‘Şam’a 3 saatte varırız’ söylemi birbiriyle örtüşüyor mu? Bu durumda kapalı kapılar arkasında gerçekleri dile getiren iktidar partisi halka karşı yalan söyleme ihtiyacına neden gerek duyuyor? Suriye’deki muhaliflere silah yardımı yapıldığı, bu yardımların TIR’larla ulaştırıldığı ve bu durumun yarattığı tehlikeleri defaten dile getiren muhalefet, hükümet tarafından sürekli yalanlanırken, yine kapalı kapılar ardında ‘2000’e yakın TIR’ ile Suriye’ye malzeme gönderildiği konuşulmaktadır. Suriye’ye gönderilen 2 bin TIR’ın içinde taşınan malzeme nev’i ve sayısı nedir? Bunlar hangi gruplara, hangi amaçlarla ulaştırılmıştır? Tapede yer alan ve hükümetin daha önce Suriye’de muharebeye sokmak için bir ordu oluşturduğu, bunların yeterli mühimmatları olmadığı için Çobanbey’den döndüklerine yönelik ifadeler doğru mudur? Bu ordu kimlerden oluşturulmuş, hangi amaçla Suriye’deki çatışmalara dâhil edilmiştir? Suriye ile savaşa girebilmek ve bu savaşa gerekçe oluşturabilmek için devletin istihbarat teşkilatının ülkemize Suriye’den füze atmayı, ülke topraklarını bombalamayı ya da Suriye’deki toprağımıza saldırmayı planlayabilmesinin bir izahı var mıdır? Ülkemiz topraklarını ve vatandaşlarımızı hedef alan bu kanlı senaryonun ardındaki amaç nedir? MİT müsteşarı, bu kadar vahim ve kanlı planları nereden aldığı, hangi güç ve yetkiyle kolayca dile getirebilmektedir? AKP’nin yolsuzluk ve rüşvet iddiaları girdabından kurtulabilmek için Mehmetçiklerin, vatandaşların can güvenliğini tehlikeye atmak uğruna Suriye ile savaşa girmek istemesi hukuk, demokrasi, akıl ve vicdanla bağdaşır mı?”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×