CHP İstanbul İl Örgütü: Cumhurbaşkanı adayımız Ekmeleddin İhsanoğlu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Örgütü, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerdiği Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeledin İhsanoğlu’nun arkasında olduklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Bu şartlarda hazırlandığımız...

CHP İstanbul İl Örgütü: Cumhurbaşkanı adayımız Ekmeleddin İhsanoğlu
19 Haziran 2014 Perşembe 18:53

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul İl Örgütü, Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun önerdiği Cumhurbaşkanı adayı Prof. Dr. Ekmeledin İhsanoğlu’nun arkasında olduklarını açıkladı. Yapılan açıklamada, “Bu şartlarda hazırlandığımız Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye’nin bölgesindeki uzlaşıya dayalı rolünü arttıracak, toplumsal kutuplaşmanın da önünü kesecek bir etkisi olmak zorunda. Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkan, anayasal vazifelerinin bilincinde, bu ülkenin tamamını kucaklayacak Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’dur.” ifadeleri kullanıldı.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun önerdiği ve Miliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin de kabul ettiği Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu’yla ilgili CHP İstanbul İl Örgütü basın açıklaması yaptı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Toplumun tamamına hitap eden bir Cumhurbaşkanı seçeceğiz. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde ilk defa cumhurbaşkanını halk oylamasıyla seçmeye hazırlanıyor. Cumhurbaşkanlığı gibi ülkenin en yüksek makamını temsil edecek kişinin belirleneceği seçim, demokrasi tarihimiz için de bir dönüm noktası olma özelliği taşıyor. Bugün iktidar eliyle toplumsal kutuplaşmanın derinleştirilmesi, komşu ülkelerle olan gerginliğin tırmandırılması demokrasimiz ve milli birliğimiz açısından tehdit edici bir seviyeye ulaşmış durumda. İç ve dış politikada yaşanan gelişmeler nedeniyle toplumu oluşturan yediden yetmişe her birey, geleceği için büyük bir endişe duyuyor ve huzursuzluk ve güvensizlik ülkeyi hızla sarmaya devam ediyor. İktidarın, Türkiye’yi içeride kutuplaştırdığı, dışarıda da savaşa zorladığı böylesine sancılı bir dönemde Cumhuriyet Halk Partisi olarak tarihi bir sorumluluğu omuzlarımızda taşımaktayız. Ülkemizde demokrasiyi var eden kültürel ve siyasi kimlikler üzerinden birbirine düşman gruplar yaratmak isteyen iktidar karşısında toplumun tamamına hitap edecek bir cumhurbaşkanı seçmemiz gerektiği somut bir gerçeklik. Bu şartlarda hazırlandığımız Cumhurbaşkanlığı seçiminin Türkiye’nin bölgesindeki uzlaşıya dayalı rolünü arttıracak, toplumsal kutuplaşmanın da önünü kesecek bir etkisi olmak zorunda. Cumhuriyetimizin kazanımlarına sahip çıkan, anayasal vazifelerinin bilincinde, bu ülkenin tamamını kucaklayacak Cumhurbaşkanı adayımız Sayın Prof. Dr. Ekmeleddin İhsanoğlu’dur.

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, adayımızı açıklamış ve aslında öncesinde var olan tüm tartışmalara da noktayı koymuştur. Genel Başkanımızın açıklamış olduğu kararın arkasındayız. Her biri Türkiye’nin farklı renkleri olan siyasi veya kültürel kimlikleri farklı tüm bireylerin eşit yurttaşlığını savunan Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun işaret ettiği gibi Cumhurbaşkanı adayımız Türkiye’nin yüzde yüzünü kucaklayacak niteliklere sahiptir.

Türkiye’yi ve Ortadoğu ülkelerini paramparça etmeye çalışan kimlik siyaseti bir kenara bırakılmalı ve Cumhurbaşkanlığı için toplumun geniş kesimlerinin benimsediği aday üzerine birleşme ve çalışma zamanıdır. Kişisel veya toplumsal kimliklerin üzerinde konuşmak yerine demokrasinin, hukukun üstünlüğünü ve parlamenter sistemin devamlılığını esas alan bir anlayışı egemen kılmak adına mücadele zamanıdır. Bu seçim yarı başkanlık adı altında baskıcı bir iktidar oluşumuna karşı demokrasinin ve evrensel hukukun üstünlüğünü kanıtlama fırsatıdır. Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran ve Türkiye’nin birleştirici gücü olan partimizin iradesiyle belirlenen adayımız Sayın İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanması için çalışmalarımıza start vermiş bulunmaktayız. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Yönetimi ve İlçe Başkanları olarak tarihin önümüze sunduğu bu büyük sorumluluğu en iyi şekilde yerine getirecek, Cumhuriyetimizin kazanımlarını korumaya ve yüceltmeye devam edeceğiz.”

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×