CHP İl Başkanı Sümer: Basının en çok sansür yaşadığı dönemdeyiz

CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, 24 Temmuz Basın Bayramı ile ilgili yayınladığı mesajında, Türk basınının tarihinde en çok örtülü sansür yaşadığı bir dönemin içerisinde olduğunu söyledi. Sümer, basından sansürün ilk kez kaldırılışından...

CHP İl Başkanı Sümer: Basının en çok sansür yaşadığı dönemdeyiz
24 Temmuz 2014 Perşembe 12:48

CHP Adana İl Başkanı Orhan Sümer, 24 Temmuz Basın Bayramı ile ilgili yayınladığı mesajında, Türk basınının tarihinde en çok örtülü sansür yaşadığı bir dönemin içerisinde olduğunu söyledi.

Sümer, basından sansürün ilk kez kaldırılışından bugüne geçen 106 yıla bakıldığında özgür ve sansürsüz basın konusunda çok fazla yol alınmadığını kaydederek, özellikle yerel basının ve çalışanlarının birçok problemi olduğunu söyledi. Sümer mesajında şu ifadelere yer verdi: "Bu problemler içinde özgür basından bahsetmemiz çok zor görünmektedir. Basının en önemli görevi demokrasiye ve rejime sahip çıkma sorumluluğudur. Bu nedenle gazetecilerin halka olan sorumlulukları diğer otoritelere olan sorumluluklarından önce gelmektedir. Bugünlerde mesleki değerleri önde tutarak gazetecilik yapmanın, yazmanın ve soru sormanın bile bedele bağlandığı bir süreçten geçmekteyiz. Biz Anadolu basınını yaşatmak için çaba göstermeliyiz. Bu nedenle sermaye grupları için var olan ve kartelleşen medyayı istemiyor, halkımızla bizlerin arasında köprü görevini kuracak özgür basını istiyoruz. Bu önemli günde, kalemini demokrasi, insan hakları ve halkın çıkarları için kullanan, çoğulculuk ile çok sesliliği ilke edinen, iktidarın her türlü tehditlerine boyun eğmeyen, birilerinin örtülü sansür uygulamasına yandaş olmayan basın mensuplarının basın bayramını kutluyorum."

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×