Celal Ülgen: Emirle iş yapmayan yargıçsanız serbest bırakmalısınız

Avukat Celal Ülgen, terör ve yolsuzluk soruşturmalarında görev alan polislerin gözaltı sürelerinin bitmesine rağmen serbest bırakılmamasına tepki gösterdi. Ülgen, “Emirle iş yapmayan yargıçsanız serbest bırakmanız lazım.” dedi. Çağlayan’daki...

Celal Ülgen: Emirle iş yapmayan yargıçsanız serbest bırakmalısınız
26 Temmuz 2014 Cumartesi 18:43

Avukat Celal Ülgen, terör ve yolsuzluk soruşturmalarında görev alan polislerin gözaltı sürelerinin bitmesine rağmen serbest bırakılmamasına tepki gösterdi. Ülgen, “Emirle iş yapmayan yargıçsanız serbest bırakmanız lazım.” dedi.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda yaşanan ‘gözaltı’ kaosuyla ilgili Samanyolu Haber’e açıklama yapan Avukat Celal Ülgen, gözaltı süresi dolmasına rağmen polislerin serbest bırakılmamasının yanlış olduğunu belirtti. Ülgen, “Ben yargıç olsam gözaltı süresi dolduğu için ifadelerini almam ve serbest bırakırım. Bu uygulamayı geçmişte yapan yargıçlar vardı ama başlarına gelmedik kalmadı. Eğer gerçekten yargıçsanız, emirle iş yapmayan bir yargıçsanız serbest bırakmalısınız.” diye konuştu.

Duruşmanın avukatsız devam etmesinin ise ayrı bir hukuksuzluk olduğunu belirten Ülgen, “Avukatları dışarı çıkararak duruşma görülmez. Böyle bir şey olmaz. Böyle bir şeye hukuki kılıf giydirilemez.” ifadelerini kullandı.

“Bundan sonra ne yapılmalı?” sorusunu Ülgen, “Doğru olan, tutanakla durumun tespit edilmesidir. Ben olsam zorla dışarı çıkmaya çalışırdım ama onlara önerdiğim legal yollardan konuyu Anayasa Mahkemesi’ne, AİHM’ye taşısınlar. Tabi önce iç hukuk yollarını tüketsinler.” cevabını verdi.

CİHAN


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×