Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki iddianame kabul edildi

Mahkeme, Can Dündar ve Erdem Gül hakkında düzenlenen iddianameyi kabul etti. İlk duruşma 25 Mart'ta görülecek

Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki iddianame kabul edildi
05 Şubat 2016 Cuma 17:40

Son Haberler

Adana'da MİT TIR'larına yönelik operasyon düzenlenmesinden sonra açılan soruşturma kapsamında haklarında 'soruşturmanın gizliliğini ihlal' suçlamasıyla dava açılan Cumhuriyet Gazetesi'nin Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ile Gazetenin muhabiri Erdem Gül hakkında açılan dava kabul edildi. Davanın ilk duruşması 25 Mart'ta görülecek. 

İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nce hazırlanan tensip zaptında, ilk olarak Can Dündar ve Erdem Gül hakkındaki tahliye talebi değerlendirildi. Mahkeme Dündar ve Gül'ün üzerlerine atılı suçların vasıf ve mahiyetleri, mevcut delil durumu, kuvvetli suç şüphesinin varlığını işaret eden somut kanıtlar bulunması, öngörülen cezaların alt ve üst sınırı dikkate alınarak tahliye taleplerini reddetti.

Mahkeme ret gerekçesi olarak Adana Sulh Ceza Hakimliği'nce verilen yayın yasağına ilişkin kararı, günlük gazete nüshaları ve içerikleri, fotoğraflar, açık kaynak tespit tutanakları, gazetelerde yer alan yazılar ve içerikleri, sanıkların ilgili gazetedeki konumları, İstanbul 8. Sulh Ceza Hakimliği'nin erişimin engellenmesine ilişkin kararı ve MİT yazısını gösterdi.

Duruşmaların gizli ve kapalı oturumda yapılmasına ilişkin talebin ve dosyanın "Selam Tevhid'de Kumpas" davası ile birleştirilmesi yönündeki taleplerin duruşmada değerlendirilmesine karar verildi.

ERDOĞAN VE FİDAN MÜŞTEKİ

Mahkeme, dosyada "müşteki" sıfatı ile yer alan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ve MİT Müsteşarlığı'nın avukatlarına duruşma gün ve saatini bildirir davetiye çıkarılmasına da hükmetti. 

İLK DURUŞMA 25 MART'TA

Ayrıca tanık gazeteciler Emre Erciş ve Bayram Kaya'nın tutuklu dosya olması nedeniyle duruşmaya zorla getirilmelerine karar veren mahkeme, MİT'e ait TIR'lara ilişkin fotoğrafın yayınlandığı Aydınlık Gazetesi'nin 21 Ocak 2014 tarihli nüshasının temin edilmesi için müzekkere yazılmasını da kararlaştırdı. İlk duruşma 25 Mart tarihinde görülecek.

İSTENEN CEZALAR

İki gazeteci için 1 kez ağırlaştırılmış müebbet, 1 kez müebbet ve 30 yıla kadar da hapis cezası istendi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×