Çamlıca camii'nde sona gelindi

Çamlıca'da temeli 6 Ağustos 2013 yılında atılan 'Çamlıca Camii' inşaatı hızla sürüyor.

Çamlıca camii'nde sona gelindi
27 Mart 2015 Cuma 11:26

aminin kaba inşaatının yüzde 75’İ tamamlandı. İnşaat çalışmalarında şu esas kadar müze bölümü, sanat galerisi, kütüphane, konferans salonu ve 3 bin 500 vasıta kapasiteli otopark bölümlerinin de kaba inşaatları bitti. Diğer bölümlerdeki kaba yapım çalışmalarının da önümüzdeki aylarda tamamlanması bekleniyor. Caminin kuzey bölümünde olan 90 mt. yüksekliğindeki bir numaralı minarenin de betonarme inşaatının bittiği, önümüzdeki günlerde üstüne “külah” ve alem takılarak tamamlanacağı öğrenildi. Caminin biten bölümlerinde ise rengini koruması ve suya dayanıklılığı benzeri kriterler göz önüne alınarak seçilen “Ünye” taşlarının döşenmesi işlemlerinin hızla devam ettiği söylendi.

Öte yandan camii iç avlusunda  her bir tanesi 2,5 ton ağırlığında 28 mermer sütun ve başlıklarının takılma işlemi de devam ediyor.

İNCE İŞÇİLİKLER İÇİN EKİPLER OLUŞTURULDU 

Cumhuriyet Tarihi'nin en iri camii kompleksi olacak biçimde planlanan camiinin kaba inşaatının sonuna yaklaşılmasıyla müşterek ince işçilikler için ekipler oluşturulduğu söylendi. Camiiyi süsleyecek hat yazıları, cami süslemeleri ve mermer işçilikleri için ayrı ayrı oluşturulan ekiplerle Türkiye’nin muhtelif illerinde 10 ayrı atölyede çalışmaların sürdüğü öğrenildi. Hazırlanan eserlerin kaba inşaatın tamamlanmasının peşinden şantiye sahasına getirilerek bu ekipler yönünden hızla yerlerine takılacağı söylendi.

Kaynak: HABER7.COM


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×