Bursa demokrasi nöbetinde

Bursa'daki "15 Temmuz Demokrasi Meydanı"nı dolduran binlerce kişi, ellerindeki Türk bayraklarıyla "demokrasi nöbeti"ne devam ediyor

Bursa demokrasi nöbetinde
28 Temmuz 2016 Perşembe 01:07

Bursa'da, Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) darbe girişiminin ardından vatandaşlar tarafından başlatılan "demokrasi nöbeti" sürüyor.

AK Parti İl Başkanlığı binasının da bulunduğu Şehreküstü semtindeki "15 Temmuz Demokrasi Meydanı"nda toplanan ve Türk bayrakları taşıyan binlerce kişi, FETÖ ve elebaşı Fetullah Gülen aleyhine slogan attı.

Bazı vatandaşlar ise Türk bayraklarıyla süsledikleri araçlarıyla konvoy düzenleyerek kentte turladı.
Meydan ve çevresindeki yeşil alanlarda nöbete devam eden katılımcılar, Kur'an-ı Kerim tilavetini dinleyerek darbe girişiminde şehitler olanlar için dua etti.

Bursa Büyükşehir Belediyesine bağlı mehter takımının gösteri sunduğu etkinlikte, sanatçılar Uğur Arslan ve Mehmet Çelik tarafından şiir ve ilahiler okundu.

"Bunlara asker denilmez"

Alanda nöbet tutan vatandaşlardan Birsen Altın (75), merhum babasının Kurtuluş Savaşı gazilerinden olduğunu söyledi.

Devlet millet kucaklaşmasına katılmak için demokrasi nöbeti tuttuğunu vurgulayan Altın, "Eskiden asker ne yapacaksa yaptı. Şimdi halk bu işe karıştı. Bu sefer tam tersi oldu. Bir asker asla böyle bir şey yapmaz. Bunlar parayla tutulmuştur, bunlara asker denilmez." diye konuştu.
Hüsamettin Bahar ise 12 Eylül 1980'deki askeri darbenin ardından sorgusuz sualsiz hapse atıldığını ve 5,5 ay cezaevlerinde tutulduğunu anlattı.

Vatanı 3-5 çapulcuya bırakmayacaklarını dile getiren Bahar, şunları kaydetti:

"O günlerde bizi sindirdiler. İnsanlar o zaman şuursuzdu ama bugün daha şuurlu ve daha bilinçli. Bizim o zamanki suçumuz neydi? Güya laikliğe aykırı propaganda yapmışız. 3-5 kardeşimize 'namaz kıl, içki içme, oruç tut' demişiz. Biz bunları dedik diye o zaman 5,5 ay hak etmediğimiz cezaya çarptırıldık. 15 Temmuz'daki darbe girişimi kesinlikle bir partiye karşı yapılan bir şey değil, tüm Türkiye'ye yapılan bir şeydir. Halkımıza, Türk milletine yapılmak istenen bir darbe girişimidir. Bizi de Suriye ve Irak gibi bölmek istiyorlardı. Allah'ım bunlara fırsat vermesin."

Sabahat Çetinkaya da eskiden çok yokluk çektiklerini, giyecek ayakkabı bulamadıklarını dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı kimseye vermeyeceklerini vurgulayan Çetinkaya, "Allah, Cumhurbaşkanımızı başımızdan eksik etmesin. Allah, Fetullah'ın belasını versin. Gitmiş, Amerika'ya hizmet ediyor. Madem ki sen Müslümansın, gel Arabistan'a, Türkiye'ye. Ekmeğimizi yedi, suyumuzu içti, paramızı aldı, vergilerimizi aldı. En sonunda da tankını, tüfeğini bize doğrulttu. Çoluğumuzu çocuğumuzu öldürdü. Onu toprak bile kabul etmeyecek." ifadelerini kullandı.


Etiketler; #bursa

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×