Bozdağ: 2 yıl olan tutukluluk süresini bir yıla indiren adım atacağız

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cinsel ve çocuk istismarı suçları konusunda Adalet Komisyonu'nda bir çalışma içerisine girildiğini belirterek şüphelilerin 2 yıl olan tutukluluk yasağı nedeniyle serbest bırakıldığını yeni düzenleme ile bu...

Bozdağ: 2 yıl olan tutukluluk süresini bir yıla indiren adım atacağız
24 Mayıs 2014 Cumartesi 16:33

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, cinsel ve çocuk istismarı suçları konusunda Adalet Komisyonu'nda bir çalışma içerisine girildiğini belirterek şüphelilerin 2 yıl olan tutukluluk yasağı nedeniyle serbest bırakıldığını yeni düzenleme ile bu sürenin bir yıla düşürüleceğini söyledi.

Bakan Bekir Bozdağ, partisinin Yozgat Belediyesi Bilal Şahin Sosyal Tesisleri'nde düzenlenen Mayıs ayı İl Danışma Meclisi toplantısına katıldı. Bozdağ burada yaptığı konuşmada ülke gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"ADALET KOMİSYONU'NDA CİNSEL SUÇLARLA İLGİLİ YENİ DÜZENLEMELER YAPILIYOR"

Adalet Komisyonu'nun cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarla ilgili yeni bir düzenleme çalışmasının yapıldığını belirten Bozdağ, "TBMM’de adalet komisyonunda bir kanun tasarısı var son derece önemli hususları içeriyor. Özellikle cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçları ilişkin yeni düzenlemeler getirilmektedir. Hem çocuklara karşı hem de yetişkinlere karşı cinsel saldırı ve istismar suçları genel anlamda, cinsel dokunulmazlığa karşı suçların işlenmesi halinde verilecek cezaları önemli oranda artırıyoruz. Daha önceki düzenlemelerde saldırıya uğrayanın beden ve ruh sağılığının bozulması için rapor aranıyordu. Esasında saldırıya uğrayanın beden ve ruh sağlığını bu rapor saldırıdan daha fazla etkileye biliyordu. Saldırıya uğrayıp da beden ve ruh sağlığı bozulmayan olabilir mi. Yeni düzenleme bunu peşinen kabul ediyor, beden ruh sağlığının bozulması halinde cezayı artırmak için ön görülen ceza miktarı ana cezaya ilave edilmektedir. Ayrıca vesayet, kamu görevi, koruyucu aile, kayın hısımlığı, üvey anne, üvey baba, üvey evlat ve evlatlık ilişkisi içerisinde olanların bu fiili işlemesi halinde cezaların artırılması hukukumuz getirilmektedir. Yine burada önemli bir değişiklik yapıyoruz. Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenmiş suçlardan dolayı hapis cezasına mahkum olanlar bundan sonra tıbbi tedavi, mağdurun bulunduğu yerlere yaklaşmamak veya oralarda ikamet etmemek, çocuklarla bir arada gerektiren bir ortamda çalışmamak, çocuklarla ilgili bir meslek icra etmemek gibi hak yoksunluklarıyla da karşı karşıya kalacak. Seçenek yaptırımlar bunlara uygulanacaktır, tıbbi tedavi yoluna da gidilecektir." dedi.

"CEZALARIN İNFAZIYLA İLGİLİ DE BİR DEĞİŞİKLİK YAPIYORUZ"

Cezaların infazı konusunda da ayrıca bir değişiklik yaptıklarını söyleyen Bozdağ, şöyle devam etti: "Eskiden bu suçlardan ceza alıp cezası kesinleşen ve kesinleşen cezasının üçte ikisini içeride çekip iyi halde olduğu takdirde tahliye olabiliyordu. Yeni düzenlemeyle cezasının dört’te üçünü içeride yattıktan sonra iyi hali varsa şartlı tahliye olabilecektir. Böylelikle hapiste kaldığı süreyi de artıran bir adım atmış olduk. Öte yandan çocuklara karşı işlenen cinayet suçları hepimizi derinden etkiledi. Son günlerde bunların hakkı idamdır tartışmaları yapıldı. Ancak bizim hukukumuzda idam cezası yok. En ağır ceza ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasıdır, öldürme fiili çocuklara karşı işlendiğinde verilen ceza da ağırlaştırılmış müebbet hapistir. O zaman biz bu durumdaki cezanın infazında geçecek süreyi artıran bir adım attık. Çocuklara karşı işlenen bir suçtan dolayı ağırlaştırılmış müebbet cezası alanlar, mevcut düzenlemeye göre 30 yıl yatınca tahliye oluyorlardı, yeni düzenlemeye göre 39 yıl yatacaklar. 9 yıl cezalarının infazındaki süre artmış oldu. Müebbet hapis cezası alanlar 24 yıl yatınca tahliye olabiliyordu, yeni düzenlemede bunlar da 33 yıl yattıktan sonra iyi hali varsa tahliye olabilecekler, burada da infaz 9 yıl süreyle artırıldı. Buradaki düzenleme terör suçlarının infazındaki şartlar bunlar için de getirildi." diye konuştu.

"UYUŞTURUCU VE UYARICI MADDELERLE İLGİLİ SUÇLARIN CEZALARINI DA ARTIRIYORUZ"

Uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle alakalı suçların cezalarını da önemli ölçüde artıracaklarını söyleyen Bozdağ, şunları söyledi: "Yine çok önemli bir değişikliği daha getiriyoruz, uyuşturucu ve uyarıcı maddelerle alakalı suçların cezalarını önemli oranda artırıyoruz. Hem uyuşturucu madde imal, ihraç ve ticaret suçunun cezasını, hem bunları sağlayan bunları teşvik eden, kenevir ekimi yapan, içen vesaire bütün boyutlarıyla cezaları önemli ölçüde artırıyoruz. Ayrıca uyuşturucu ve uyarıca maddenin çocuğa verilmesi veya satılması halinde verilecek cezanın alt sınırının en az 15 yıl olması gerektiğini yasaya yazıyoruz. 15 yıldan daha yukarı cezayı da mahkemeler verebilecektir. Bu son derece önemli bir değişikliktir. Öte yandan uyuşturucu maddelerle ilgili suçlar örgüt halinde işleniyor. Ancak örgütü ispat etmek zor olduğundan cezalarda bir takım indirimler olabiliyordu. Bunun önüne geçmek bakımında da hem örgütün, hem de suçun üç veya daha fazla kişi tarafından işlenmesi halinin cezasını artıran bir adım atıyoruz. 3 veya daha fazla kişi tarafından işlenmiş halinde de örgüt halinde ceza artııldığı gibi burada da cezanın artırılması yoluna gidilecektir. İnfazı da cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda da nasıl cezanın 3’te 2’si infaz edilince tahliyesi varken, 4’te 2’si infaz edilince tahliye edilir haline getirdik ise şimdi de uyuşturucu maddelerle ilgili suçlarda hüküm giyenler cezasının 4’te 3’ünü infaz ettiklere ve iyi halli oldukları takdirde şartlı tahliye olabileceklerdir. Bunların cezalarının infazının da mükerrerleri özgü cezalarının infazıyla aynı hale getirilip diğer anlatımlar terörün infazıyla benzer bir konumla bunları da taşımış olduk. Zira Türkiyemizin çok değişik yerlerinde Yozgat’ımız da da pek çok yerlerde maalesef uyuşturucu maddelerle ilgili suçların yaygınlaştığını görüyoruz. Mevcut cezaların caydırıcılığının kafi olmadığı çok açık ve net ortada umarım ki yeni cezalar bu açıdan caydırıcı olur ve bu alandaki mücadelede faydalı sonuçlar ortaya çıkarır. Bir başka hususu da ifade etmek lazım."

"MESKENDE HIRSIZLIĞIN CEZASINI 5 YILDAN 10 YILA ÇIKARIYORUZ"

Hırsızlıklarla alakalı yeni düzenlemeler yapıldığını kaydeden Bozdağ, “Hırsızlıkla alakalı konularda da çok yoğun şikayetler aldık. Özellikle meskende hırsızlıkla ilgili pek çok vatandaşımızın şikayeti var. İşte çalıyor fakat bir ceza almıyor veya aldığı ceza çok az diye. Şuan da kanunda 2 yıldan 5 yıl kadardı ceza. Yeni düzenleme ile meskende hırsızlığın cezasını 5 yıldan 10 yıla çıkarıyoruz. Gece işlenmesi halinde de hırsızlığın cezasının yarı oranında artırılacağını ceza kanunumuza koyuyoruz. Gece hırsızlık yaptığı zaman en asgari ceza 7 buçuk yıl olacak. Tabi bu 12 buçukta, 15 yılda olabilir bu mahkemenin vereceği karara bağlı. Kap kaç gibi hırsızlığın nitelikli hallerinin cezası 3 yıldan 7 yıla kadardı. Yaptığımız düzenleme ile bunların cezasını da 5 yıldan 10 yıla kadar çıkarıyoruz. Gece vakti işlenmesi burda da cezayı artırıcı bir neden olacaktır. Bu da son derece önemli bir değişikliktir. Daha pek çok düzenleme var. Hukukumuza yeni şeyleri bu kanun tasarısıyla katıyor ve hukukumuzu daha ileri bir noktaya taşımak için adımlar atıyoruz. Örneğin ticaret mahkemeleri tek hakimli mahkemelere dönüştürülmüştür bu tasarıyla ticaret mahkemelerini yeniden heyetli mahkemeye çeviriyoruz. Adli yargıda istinaf vardı, şimdi idari yargıda da istinaf kuruyoruz ve bu alanda da önemli bir adımı önemli bir değişikliği yapıyor, hukukumuza yeni bir müesseseyi idari yargı açısından da kazandırmış oluyoruz. Önümüzdeki günlerde mecliste görüşülecek." ifadelerini kullandı.

"İKİ YIL OLAN TUTUKLULUK YASAĞINI BİR YILA İNDİREN ADIMI ATACAĞIZ"

Cinsel ve çocuk istismarı suçları konusunda Adalet Komisyonu'nda bir çalışma içerisine girildiğini ve şüphelilerin 2 yıl tutukluluk yasağı nedeniyle serbest bırakıldığını yeni düzenleme ile bu sürenin bir yıla düşürüleceğini vurgulayan Bozdağ, "Konya’da bir hadise oldu. Bir kız çocuğu yanına yaklaşan biri tarafından kandırılarak götürüldüğüne dair haberler yer aldı. Ancak kişi yakalandı, savcılığa çıktı ve oradan serbest bırakıldı. Herkes rahatsız oldu, biz de rahatsız olduk. Şimdi talimat verdim arkadaşlarıma bir hazırlık yaptırıyoruz. Neden böylesi bir fiili yapan kişiyi gözaltına aldıktan sonra tutuklama cihetine gidilmedi. Eğer yasada bir eksiklik varsa onu gidereceğiz. Arkadaşlarımın bana verdikleri bilgide muhtemeldir ki 2 yıl olan tutuklama yasağına takılmış olabilir diye söylediler. Buradan ifade ediyorum; eğer iki yıl olan tutuklama yasağı nedeniyle tahliye varsa, böyle bir durum söz konusuysa adalet komisyonundaki tasarı içerisine iki yıl olan tutukluluk yasağını bir yıla indiren adımı atacağız. Böylesi çirkin işleri yapanları himaye eden bir yasayı düzenlemeyi biz hukukumuz içinde barındıramayız. Onun içinde bu konuda iki yıllık olan tutuklama yasağını bir yıla indiren bir adımı da önümüzdeki günler içeirisinde atacağımızı buradan ifade etmek istiyorum." şeklinde konuştu. CİHAN

Bozdağ: 2 yıl olan tutukluluk süresini bir yıla indiren adım atacağız


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×