Boğaz'da 100 ton kaçak sigara ele geçirildi

Boğaz'da bir gemiye yapılan operasyonda 3.3 milyon paket kaçak sigara ele geçirildi.

Boğaz'da 100 ton kaçak sigara ele geçirildi
14 Temmuz 2016 Perşembe 10:17

Ukrayna'dan gelen kuru yükgemisine İstanbul Boğazı'ndaoperasyon düzenlendi. Hücum botlarla durdurulan gemide 3.5 milyon paket kaçak sigara ele geçirildi.

Gümrük Muhafaza Genel Müdürlüğü ekipleri, Libya'dan aldığı yükü Ukrayna'ya götüren geminin dönüşte yüklü miktarda kaçak sigarayı İstanbul'a bırakacağı istihbaratını aldı.

REKOR KAÇAK SİGARA

Libya dan hareketinden itibaren 1 ay boyunca dakika dakika takip edilen gemi önceki gün boğazları geçtikten sonra bir süre Ukrayna'ya açıklarında seyrine devam etti. Daha sonra geri dönen gemi Küçükçekmece'ye doğru dümen kırdı. Geminin yeniden Yeniden Türk karasularına giren geminin "sigara yükünü Karadeniz açıklarında başka bir gemiye boşaltama" ihtimali üzerine Gümrük Muhafaza Müdürlüğü ile Sahil Güvenlik Komutanlığı'na ait hücum botlar harekete gecti.

Boğazda durdurulan gemi kontrollü bir şekilde Haydarpaşa Limanı'na yanaştırıldı.
28 MİLYON 500 BİN DEĞERİNDE

Gemide herhangi bir yük bulunmadığını beyan eden gemi yetkilileri Ukrayna'da bir limanda yükü tahliye etmiş gibi tanzim edilmiş evrakları polise verdi. Ancak gemide yapılan aramada 100 ton 464 kilo ağırlığında 3 milyon 300 bin paket kaçak sigara ele geçirildi. Yakalanan rekor miktardaki sigaranın gümrüklenmiş değerinin 28 milyon 500 bin lira olduğu tespit edildi.

6 GÖZALTI

Ekipler 1 armatör, 2 kaptan, 2 acenta yetkilisi ve 1 broker olmak üzere 6 kişiyi gözaltına aldı.


Etiketler; #kaçak sigara

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×