Birleştirilmiş sınıflı okula "Beyaz Bayrak" ödülü

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Pınarcık köyünde birleştirilmiş sınıf olarak eğitim öğretim veren Ertuğrulgazi İlköğretim okulu beyaz bayrakla ödüllendirildi.

Birleştirilmiş sınıflı okula
20 Aralık 2013 Cuma 16:18

Zonguldak'ın Ereğli ilçesine bağlı Pınarcık köyünde birleştirilmiş sınıf olarak eğitim öğretim veren Ertuğrulgazi İlköğretim okulu beyaz bayrakla ödüllendirildi. Okul idaresinin başlattığı 'Çocuğumla okuyorum' kampanyasında ise 42 günde 20 bin sayfa kitap okundu.

Ereğli merkezine 15 kilometre uzaklıkta bulunan Ertuğrulgazi İlköğretim okulu 'Temiz Okul, Sağlıklı Okul' projesi kapsamında beyaz bayrak ödülü aldı. Birleştirilmiş sınıf olarak eğitim öğretim veren okulda, 2010 yılından bu yana okulda yapılan iyileştirme çalışmaları sonrasında alınan 'Beyaz Bayrak' ödülünden sonra köy halkının okula bakış açışı değişmiş.

2010 yılında okula atanan Ömer Altınbaş, göreve başladıktan hemen sonra okulun eksikliklerini diğer öğretmenlerle birlikte tespit çalışmasına başlamış. Okulda öğrencilerin kullanabileceği tuvaleti bile yokken, toplanan yaklaşık 78 bin liralık yardım ile iyileştirme çalışmalarına start verilmiş. İlk olarak çocukların kullanabileceği tuvalet yapılırken, okulun taban döşemeleri, boyaları, tahtaları, dolapları tamamen yenilenirken, ana sınıfının da kurulması unutulmamış. Yapılan bu çalışmalar ise okulu 'Temiz Okul, Sağlıklı Okul' projesi kapsamında beyaz bayrak ödülünü okula kazandırmış.

Çalışmaların tamamlanmasının ardından 30 öğrenci ile eğitim öğretime devam eden okulda, yapılan görüşmelerin sonrasında öğrenci sayısı 50' ye çıkmış. Okulun çehresini değiştirmede büyük rol oynayan okul müdürü Ömer Altuntaş, şimdiki amaçlarının ise okulun boş arazisine kapalı spor salonu yaparak öğrencilerin kış ayında da sosyal faaliyetlerini sürdürmelerini sağlamak olduğunu söyledi.

Okulda yapılan iyileştirme çalışmalarında köy derneği, sivil toplum kuruluşları ve yardımseverlerin katkılarının bulunduğunu anlatan Altuntaş "İlk öncelikle okulumuz Ereğli bölgesinde merkeze 15 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Birleştirilmiş sınıflı küçük bir okuldur. 30 öğrencili bir okuldu. 2010 yılında göreve başladığımızda bir çok eksiklik gördük. İnsanlar birleştirilmiş sınıflara ya problem olarak bakıyorlar ve bir ön yargıları var. Hal bu ki eğitimin gerçekçi bir payı var. Dünyanın bir çok yerinde de birleştirilmiş sınıf uygulaması bulunmakta. Ama oluşan ön yargı ve eğitimin daha düşük verildiği düşüncesiyle bir çok problem üst üste birikmekte. 2010 yılında göreve başladığımızda bu problemleri tespit ettik. Öğretmenlerimizle birlikte bu problemleri nasıl çözeriz diye planlama yaptığımızda iki yıllık süreçte yaptığımız görüşmelerle bire bir görüşmelerle kurum ve kuruluşlara giderek köyümüzün derneği ile muhtarımızla, sivil toplum örgütleri ile sürekli görüşmeler yaptık. Sonuçta 2 yılda 78 milyar gibi bir harcama yaptık. Bu bize ne getirdi? İki yıl önce öğrenciler tuvalet ihtiyaçlarını evlerinde giderirken, şu anda okulumuz birleştirilmiş sınıf olmasına rağmen beyaz bayrak almıştır. Bu Zonguldak'ta ilk defa birleştirilmiş bir sınıf beyaz bayrak almıştır." dedi.

Okul olarak yeni projeleri de hazırladıklarını kaydeden Okul Müdürü Ömer Altıntaş, 15 okul belirlediklerini ve öğrencileri tarafından hazırlanan gölge oyununu belirlenen okullarda oynayacaklarını kaydetti.

OKULDA 'ÇOCUĞUMLA OKUYORUM' PROJESİ BAŞLATILDI

Okulda öğrenim gören öğrencilerin okuma kelimelerinin 30 ila 40 olduğunu da belirleyen Müdür Ömer Altuntaş, çocukların okuma durumlarını düzeltmek amacıyla velilerle toplantı düzenlemiş. Velilerin de olurunu aldığı 'Çocuğumla okuyorum' projesini hayata geçiren okul yönetimi 42 günde 20 bin sayfa kitap okunmasını sağlamış. Bu durumdan en çok memnun olanlar ise öğrenci anneleri olmuş. Çocukları ile birlikte kitap okuyan anneler, hem çocuklarının eğitimine katkı da bulunurken, hem de kendi bilgilerini geliştirme imkanı bulmuş.

Öğrenci anneleri, kitap okuma projesinin hem kendilerine hem de çocuklarına büyük katkı sağladığını ifade ettiler. Bir öğrenci velisi ise geçmiş yıllarda çocuğunu köylerinde ki birleştirilmiş sınıf olması sebebi ile okula göndermek istemediğini, ancak yapılan iyileştirme çalışması ve başlatılan projeler sonrasında çocuğunu okula gönül rahatlığıyla gönderdiğini kaydetti.

Öğrenciler de anne ve babaları ile kitap okumanın çok güzel olduğunu, özellikle kendilerinin çocuk hikayeleri okuduklarını söylediler.

Okulda proje kapsamında kitaplarını bitiren öğrenci ve velileri başta olmak üzere okulun iyileştirilme çalışmalarına katkı sağlayanlara İlçe Milli Eğitim Müdürü Mehmet Naci Kılıç tarafından plaket verildi.
CİHAN

Birleştirilmiş sınıflı okula


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×