Birecik’te sendikalar MEB yasa tasarısını protesto etti

Şanlıurfa’nın Birecik İlçesinde Türk Eğitim-Sen temsilcileri ve Eğitim-Sen temsilcileri MEB yasa tasarısını protesto etti.

Birecik’te sendikalar MEB yasa tasarısını protesto etti
26 Şubat 2014 Çarşamba 15:48

Şanlıurfa’nın Birecik İlçesinde Türk Eğitim-Sen temsilcileri ve Eğitim-Sen temsilcileri MEB yasa tasarısını protesto etti.

Birecik’te Türk Eğitim-Sen temsilcileri adına konuşma yapan Rüstem Çoban, “Bilindiği üzere MEB yasa tasarısının yürürlüğe girmesi halinde şu anda görev yapmakta olan 73 bin okul yöneticisinin görevleri sona erecek, öğretmenlerin stajyerliğinin kaldırılması sözlü sınavla olacak, MEB merkez teşkilatında görevli şube müdürleri dâhil daha üst görevlerdeki bürokratların, il, ilçe milli eğitim müdürlerinin, il milli eğitim müdür yardımcılarının görevleri sona erecektir. Türk Eğitim-Sen olarak, eğitim çalışanlarının kazanılmış haklarını gasp eden, kariyer ve liyakat ilkesine aykırı şekilde mülakatla öğretmen atamasının önünü açarak, torpilli öğretmen ataması devrini başlatan bu tasarılar kabul edilemez.“ dedi.

    Çoban, “Dershane öğretmenlerinin KPSS’ siz sözlü sınavla MEB kadrolarına alınmasının yıllarca KPSS’ye giren öğretmen olamadığı için intihar eden, alın teri ve gözyaşı döken öğretmenlere ciddi bir haksızlıktır. Bu minvalde Türk Eğitim-Sen, genel olarak olumsuz bulduğu bu rezalet yasa tasarısını protesto edecektir. Gerekirse 800 bin öğretmen ile birlikte her türlü eylemi meşru göreceğiz. Hükümet bilmelidir ki; Milli Eğitim Bakanlığı kimsenin tekelinde değildir. Bakanlık ve hükümet istişare yapmadan, kapalı kapılar ardında alelacele kanun ve yönetmelikler çıkaramaz.“ şeklinde konuştu.

    Birecik Eğitim-Sen adına konuşma yapan Ömer Berk ise “Türkiye’de son 11 yıl içinde genel olarak kamu hizmetlerinde, özel olarak ise en geniş ve yaygın kamu hizmeti olan eğitim alanında hem içerik, hem de örgütsel işleyiş açısından tamamen piyasa odaklı politikalar hayata geçirilmiştir. Bugüne kadar eğitimde en temel ilkeler göz ardı edilerek, sayısız yasal değişiklik yapan AKP hükümeti, attığı her adımda eğitimin, eğitim ve bilim emekçilerinin yaşadığı sorunların daha da ağırlaşmasına neden olmuştur. Dershanelerin özel okula dönüştürülmesi sürecinde gündeme gelen, ancak içerdiği değişiklikle eğitim sisteminde büyük bir alt üst oluş yaratması kaçınılmaz olan 'Milli Eğitim Temel Kanunu ve Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı' eğitimde yaşanan sorunları daha da derinleştirecektir. TBMM’ye sunulan kanun taslağına karşı mücadeleyi ortaklaştırmak için sendika ayrımı yapmadan, bu düzenlemeden doğrudan ya da dolaylı olarak etkilenecek bütün eğitim ve bilim emekçilerini birlikte hareket etmeye ve hükümetin baskıcı, otoriter ve dayatmacı politikalarına hep birlikte dur demeye çağırıyoruz. Meclis gündemindeki yasa tasarısının derhal geri çekilmesini ve toplumsal yaşamın her alanında olduğu gibi eğitimde de tekçi ve dayatmacı uygulamalara son verilmesini istiyoruz.“ şeklinde konuştu.

    Sendikaların bu protestolarına çevredeki halkın alkışlayarak destek verdikleri görüldü. Programlar, yapılan basın açıklamaları ile son buldu. CİHAN

Birecik’te sendikalar MEB yasa tasarısını protesto etti


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×