Birçok devlet büyüğünü misafir eden tarihi otel restore edilecek

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 1947 yılında Vangölü Feribot İşletmesi tarafından yaptırılan ve birçok devlet büyüğünün misafir edildiği tarihi İşletme Oteli, 15 yıl aradan sonra yeniden restore edilerek konuk evi olarak hizmete açılacak....

Birçok devlet büyüğünü misafir eden tarihi otel restore edilecek
20 Temmuz 2014 Pazar 18:03

Bitlis’in Tatvan ilçesinde 1947 yılında Vangölü Feribot İşletmesi tarafından yaptırılan ve birçok devlet büyüğünün misafir edildiği tarihi İşletme Oteli, 15 yıl aradan sonra yeniden restore edilerek konuk evi olarak hizmete açılacak.

Bitlis Valiliği ve Tatvan Belediyesi tarafından yapılacak olan restorasyon ve çevre düzenlemesiyle hem tarihi bir yapı turizme kazandırılırken, hem de gibi eski Cumhurbaşkanlarından olan Celal Bayar ve İsmet İnönü gibi birçok devlet büyüğünün içerisinde misafir edildiği otel yeninden atıl duruma getirilmiş olacak. İşletme Oteli’ni yerinde inceleyen Bitlis Valisi Orhan Öztürk, tarihi otelin yeniden hayat bulması için ellerinden geleni yapmaya hazır olduklarını söyledi. Dönemin üst düzey yöneticilerinin konuk olduğu ve dünya turizm listelerinde ismi bulunan tarihi Tatvan İşletme Oteli’nin kaderine terk edilmiş halini gören Vali Öztürk “Tatvan Belediyesi ile birlikte girişimlerde bulunarak, oteli tarihi dokuya uygun bir şekilde restore ederek Tatvan’a kazandırmayı planlıyoruz.” dedi.

Tarihi otel hakkında gazetecileri bilgilendiren Tatvan Belediye Başkan Fettah Aksoy da, İşletme Oteli’nin 1947’de yapıldığını ve 15 yıldır bakımsızlıktan dolayı metruk halde olduğunu, restore edilerek tekrardan ayağa kaldırmak istediklerini söyledi.

Yaklaşık 67 yıl önce Van Gölü İşletme Müdürlüğü tarafından yaptırılan otelin devrinin 2006 yılında Tatvan Belediyesi’ne geçtiğini, fakat boş olduğu için bakımsızlıktan kullanılamaz hale geldiğini, yıllar önce meydana gelen yangından dolayı ara kat ve çatısının tamamen yandığını, bu sebeple harabeye döndüğünü belirten Aksoy, şunları ekledi:

“Bu otel 1947 yılında yapıldı. Birçok büyük şahıslar gelip burada konaklama yapmıştır. Ardından özel işletime verildi ve daha sonra belediyeye devredildi. O dönemlerde boş olduğu için bakımsızlıktan bu hale geldi. Tarihi otel ilçemizin bir simgesiydi. Vali bey ile birlikte oteli yerinde inceledik. Tekrardan restore ederek değerlendirmeyi düşünüyoruz. Ahşap kısımlar ile çatısı tamamen yanmış ve taş duvarlarda biraz hasar var. Biz de, duvarın sıvasını dökerek, taş yapıyı ortaya çıkartıp, otantik bir şekilde, tarihi misyona uygun bir restorasyon çalışması yapacağız. Vali bey de bu duruma olumlu bakıyor ve bu konuda bize destek vereceğini söyledi. Niyetimiz orayı ayağa kaldırıp halka açık konuk evi yapmaktır. Ayrıca çevre düzeni ile bahçe duvarları da yapılacak.”

CİHAN

Birçok devlet büyüğünü misafir eden tarihi otel restore edilecek


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×