Bilimsel eczacılığın 175. yılı kutlandı

Malatya İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Malatya Eczacı Odası tarafından düzenlenen ‘Bilimsel Eczacılığın 175. Yılı Kutlama Programı’ gerçekleştirildi.Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen...

Bilimsel eczacılığın 175. yılı kutlandı
14 Mayıs 2014 Çarşamba 19:33

Malatya İnönü Üniversitesi Eczacılık Fakültesi ile Malatya Eczacı Odası tarafından düzenlenen ‘Bilimsel Eczacılığın 175. Yılı Kutlama Programı’ gerçekleştirildi.

Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirilen programa Rektörü Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, rektör yardımcıları Prof. Dr. Asım Künkül, Prof. Dr. Yusuf Türköz, Genel Sekreter Doç. Dr. Kadir Kartalcı, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ünsal Özgen, Genel Sekreter Yardımcısı Cevdet Atalan, Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi, eczacılar, öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşu ve İstiklâl Marşı’nın okunması ile başlayan programda konuşan ve sözlerine, Manisa'nın Soma ilçesindeki maden ocağında meydana gelen faciada yüzlerce vatandaşın hayatını kaybetmeleri nedeniyle millet olarak derin üzüntü içerisinde olduklarını belirterek başlayan Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir, hayatını kaybeden maden ocağı çalışanlarına Allah'tan rahmet, yaralılara ise acil şifalar diledi.

Eczacılığın, hastalıkların tedavisinde ilaçların ilk kullanmaya başlandığı zamandan bu yana, insan sağlığına hizmet eden ve 175 yıl önce temelleri atılan bilimsel eczacılık uygulamalarıyla günümüze taşınan en köklü mesleklerden biri olduğunu vurgulayan Prof. Dr. İsmail Özdemir, “Eczacılık mesleği sağlık sisteminde ve toplum hayatında kilit rol oynamaktadır. Eczacıların ilacın araştırılması, bulunması, formüle edilmesi, üretilmesi, temin edilmesi ve hastaya sunulması gibi yerine getirdiği hizmetlerin yanı sıra verdiği danışmanlık hizmetleri de önem taşımaktadır.” şeklinde konuştu.

Bilimsel eczacılığın 175. yıl dönümünü kutlayan Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi ise konuşmasında, eczacılık mesleğinin günümüz koşullarında yaşadığı sorunlara değindi ve bu sorunların çözümü noktasında çeşitli önerilerde bulundu. Bilimsel eczacılığın 175. yıl dönümünü anısına Malatya Eczacılar Odası Başkanı Tahir Özelçi’ye, Rektör Vekili Prof. Dr. İsmail Özdemir tarafından plaket verilmesiyle devam eden programda, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yılmaz Çapan tarafından 'Dünyada ve Türkiye’de İlaç Endüstrisi' başlıklı konferans verildi. Programın sonunda ise Eczacılık Fakültesi öğrencilerine, staj gördükleri eczacılar ve hocaları tarafından beyaz önlük giydirildi.

CİHAN

Bilimsel eczacılığın 175. yılı kutlandı


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×